Data obchodów Dnia Odlewnika przypada na pierwszą połowę grudnia, w 2022 r. jest to 10. grudnia. Dzień Odlewnika ma długą tradycję - w latach 80-tych celebrowano go na hucznych obchodach, obecnie z tej okazji organizowane są konferencje i spotkania pracowników z branży.
W Polsce funkcjonuje ponad 400 odlewni zatrudniających blisko 25 tys. osób. Ponad 90% odlewni należy do sektora małych lub średnich przedsiębiorstw. Odlewnie zajmują się wytwarzaniem części maszyn lub przedmiotów przez wypełnianie ciekłym metalem odpowiednio przygotowanych form, w których po zakrzepnięciu i wystygnięciu stopu otrzymuje się odlew. Odlewy powstają ze stopów żelaza z węglem bądź z metali niezależnych np.: miedź, aluminium, magnez, cynk.
Największym odbiorcą odlewów w Polsce jest przemysł motoryzacyjny, który przyjmuje ponad 50% produkcji. Pozostali odbiorcy to m.in. przemysł budowlany, maszynowy i stalowy.
Od ponad 80 lat działa w Polsce Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich (STOP), którego głównym celem jest promocja krajowej branży odlewniczej. Jest to samodzielna organizacja o charakterze naukowo-technicznym i menadżerskim, zrzeszająca na zasadzie dobrowolności członków indywidualnych w szczególności inżynierów, studentów i inne podmioty gospodarcze, których działalność związana jest z odlewnictwem. Natomiast działalność badawczo-rozwojową nad odlewnictwem prowadzą m.in. Instytut Odlewnictwa w Krakowie oraz wydziały z odlewnictwa na uczelniach technicznych.
Źródło: stowarzyszenie-stop.pl; magazynprzemyslowy.pl
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku