Pierwszy wtorek kwietnia to Dzień Niewidzialnej Pracy, w 2022 r. celebrowany jest 5 kwietnia. W ten dzień swoje święto mają bohaterowie codzienności.
Propagowanie wiedzy o niewidzialnej pracy zapoczątkowała Europejska Federacja Osób Aktywnych w Domu (FEFAF - Fédération Européenne Des Femmes Actives Au Foyer), chcąc zwrócić uwagę na codzienną pracę wykonywaną w domu. Organizacja ta dokłada starań, aby codzienna praca na rzecz innych stała się widzialna dla wszystkich.
Praca niewidzialna to praca, co istotne, wykonana nieodpłatnie, bez blasku fleszy, często niedostrzegana a wymagająca wysiłku, niekiedy poświęcenia i bywa obciążająca jak praca zawodowa.
Niewidzialna praca to nie tylko codzienne obowiązki domowe. To też praca wolontariuszy, opiekunów osób starszych czy osób z niepełnosprawnością, pracowników socjalnych, pomocy domowej, pracowników schronisk dla zwierząt, opiekunów dzieci, osób działających na rzecz praw różnych grup społecznych.
To dzień osób, które „po cichu” poświęcają swój czas drugiemu człowiekowi, dbają o tych, którzy radzą sobie gorzej. Działają nie tylko na rzecz rodziny i bliskich, ale pomagają sąsiadom, znajomym i zupełnie obcym ludziom.
Dane pokazują, że niewidzialna praca to domena przede wszystkim kobiet. Wśród biernych zawodowo Polaków w wieku produkcyjnym główną przyczyną niepodejmowania pracy ani nieposzukiwania pracy są obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu, tak wskazało ponad 50% kobiet i 10% mężczyzn.[1]
W tym dniu warto zauważyć i docenić ludzi, którzy sprawiają, że „praca dzieje się sama”, co więcej warto im podziękować za ten codzienny niewidzialny trud.
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-bezrobotni-bierni-zawodowo-wg-bael/aktywnosc-ekonomiczna-ludnosci-polski-iv-kwartal-2019-roku,4,36.html [dostęp z dnia 1.04.2022 r.)
Oprac.: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku