18 października każdego roku w Polsce obchodzony jest Dzień Łącznościowca - to święto wszystkich osób, które związane są z branżą telekomunikacyjną.
Rozwój internetu, telefonii komórkowej i mediów społecznościowych spowodował zmiany w formach komunikacji. W trakcie pandemii wiele rozwiązań z zakresu technologii cyfrowej odegrało istotną rolę w życiu społeczno-gospodarczym i umożliwiło codzienne funkcjonowanie. Aktualnie branża telekomunikacyjna jest jednym z najlepiej rozwijających się sektorów gospodarki. To ona dziś zajmuje się przekazywaniem informacji i łączeniem ludzi.
Zapotrzebowanie na pracowników
Informacje o zapotrzebowaniu na pracowników w branży telekomunikacyjnej możemy uzyskać z prognozy Barometr zawodów na 2022 r.
Grupa zawodów specjaliści telekomunikacji to m.in. zawody inżynier telekomunikacji, technolog inżynierii telekomunikacyjnej, inżynier teleinformatyk czy technik telekomunikacji. W tej grupie zawodów prognozuje się równowagę popytu i podaży na pracę dla całego województwa pomorskiego z wyłączeniem powiatu tczewskiego, w którym ta grupa zawodów nie została oceniona - Barometr Zawodów (barometrzawodow.pl)
Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów specjaliści telekomunikacji
Źródło: www.barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapy 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów specjaliści telekomunikacji (PDF, 108 KB)
Z kolei dla grupy zawodów analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, w której występują m.in. takie zawody jak: analityk systemów teleinformatycznych, konsultant do spraw systemów teleinformatycznych, projektant/architekt systemów teleinformatycznych czy tester systemów teleinformatycznych prognozuje się równowagę popytu i podaży dla całego województwa pomorskiego z wyłączeniem powiatów człuchowskiego, starogardzkiego, gdańskiego i Gdańska, w których prognozuje się deficyt poszukujących pracy oraz powiatu tczewskiego, w którym nie dokonano oceny tej gruby zawodów Barometr Zawodów (barometrzawodow.pl).
Mapa 2. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych
Źródło: www.barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapy 2 . Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców w grupie zawodów analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych (PDF, 111 KB)
Wynagrodzenia pracowników
Wynagrodzenia pracowników branży telekomunikacyjnej i pocztowej zależą od zajmowanego stanowiska, ale i wielu innych czynników m.in. doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy branży i wielkości firmy. Z portalu wynagrodzenia.pl możemy dowiedzieć się, że mediana zarobków brutto w styczniu 2022 r. dla wybranych zawodów wynosiła:
Źródło: www.wynagrodzenia.pl
Transkrypcja danych do grafiki wynagrodzenia w wybranych zawodach w branży telekomunikacyjnej (PDF, 111 KB)
Mediana oznacza, że 50% osób, które udzieliły odpowiedzi na pytanie dotyczące wynagrodzenia zarabia mniej, ale i 50% spośród tych osób zarabia więcej w tym zawodzie.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku