Przez demokrację lokalną najogólniej rozumie się uczestniczenie obywateli w tworzeniu lokalnej polityki oraz działalność na poziomie społeczności lokalnej – gminy i powiatu. Demokracja lokalna nie obejmuje jednak wyłącznie aktywności obywatelskiej, ale także władze samorządowe działające w imieniu i na rzecz społeczności. Aktywność w tym obszarze prowadzą m.in. instytucje kulturalne, aktywizujące lokalną społeczność np. poprzez sztukę partycypacyjną.
W województwie pomorskim w 2021 r. funkcjonowało niewiele ponad tysiąc kół, klubów i sekcji prowadzących działalność kulturalną, zrzeszających 16,7 tys. członków. Najwięcej klubów (0,3 tys., tj. 26,7%) prowadziło działania plastyczne i techniczne, zrzeszając 3,7 tys. (22,0%) członków. Pod względem liczby kół, klubów i sekcji w powiatach województwa pomorskiego w 2021 r. pierwsze trzy miejsca należą do: Słupska (131), Gdańska (125) oraz powiatu wejherowskiego (122). Natomiast w Sopocie nie funkcjonuje żaden klub, koło, ani sekcja działająca w obszarze kultury.
Negatywne konsekwencji pandemii widoczne są w zakresie działań centrów, domów, ośrodków kultury, klubów i świetlic. Liczba zorganizowanych imprez oraz uczestników imprez w 2020 r. była znacząco niższa niż w 2019 r. – zorganizowano 48,6% mniej imprez, a liczba uczestników zmalała o 1,4 mln (74,3%). W 2021 r. wskaźniki te były lepsze niż w 2020 r., jednak nie powróciły do poziomu sprzed pandemii.
Wyniki badania Barometr Zawodów 2022 wskazują, że w grupie zawodów kierownicy w instytucjach społecznych i kultury, która obejmuje m.in. kierowników domu kultury, kierowników muzeum oraz pozostałych kierowników w instytucjach edukacyjnych, prognozuje się równowagę popytu i podaży we wszystkich powiatach województwa pomorskiego.
Dane statystyczne pochodzą z Banku Danych Lokalnych GUS.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku