Dzień Drukarza obchodzony jest 4 czerwca. To święto środowisk poligraficznych, które zostało ustanowione w 1945 r.
Obowiązki zawodowe drukarza
Drukarz to osoba, która zajmuje się obsługą wszystkich maszyn i urządzeń drukarskich używanych w procesie drukowania. Najczęściej pracuje przy produkcji książek i czasopism. Wytwarza także ulotki i opakowania. Do zadań drukarza należą m.in.: czynności przygotowawcze do druku, nadzór nad przebiegiem procesów produkcyjnych, obsługa maszyn związana z procesem produkcji.
Kształcenie w zawodzie drukarza
Naukę w tym zawodzie można rozpocząć od szkoły branżowej lub średniej. Szkoły policealne i uczelnie wyższe także oferują kierunki kształcenia w zawodach poligraficznych.
Istotne kompetencje drukarza
Drukarz powinien charakteryzować się :
- dobrą koncentracją,
- umiejętnością pracy w zespole,
- zręcznością i spostrzegawczością,
- odpowiedzialnością,
- wytrzymałością fizyczną,
- świetnym wzrokiem,
- kreatywnością,
- odpornością na stres,
- podzielnością uwagi,
- dobrą organizacją pracy,
- umiejętnościami technicznymi,
- znajomością obsługi komputera.
Miejsce pracy drukarza
Miejscem pracy drukarza jest drukarnia, pomieszczenie zamknięte. Ze względu na specyfikę pracy i styczność z farbami drukarskimi, rozpuszczalnikami i innymi chemikaliami pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane i ogrzewane oraz mieć odpowiednie oświetlenie. Drukarz często pracuje w dużym hałasie, wywołanym przez maszyny.
Zapotrzebowanie na rynku pracy na pracowników poligraficznych
Środowisko poligraficzne, tworzą m.in. takie zawody jak: drukarz fleksograficzny, drukarz offsetowy, drukarz sitodrukowy, introligator, operator procesów introligatorskich, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik procesów drukowania… Wykaz zawodów z Klasyfikacji Zawodów i Specjalności w grupie pracownicy poligraficzni oraz informacje o zapotrzebowaniu na te zawody na pomorskim rynku pracy możemy znaleźć w prognozie Barometr Zawodów (barometrzawodow.pl) na 2022 rok. Analizując poniższą mapę województwa pomorskiego możemy zaobserwować, że grupa zawodów pracownicy poligraficzni w województwie pomorskim znajduje się w równowadze popytu i podaży. Zrównoważenie popytu i podaży prognozuje się dla 14 powiatów, co oznacza, że liczba ofert pracy w tym zawodzie będzie zbliżona do ilości osób poszukujących pracy. Dodatkowo w 6 powiatach prognozuje się deficyt poszukujących pracy, co oznacza, że liczba ofert pracy przewyższy ilość osób poszukujących pracy w tym zawodzie.
Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - pracownicy poligraficzni
Źródło: www.barometrzawodow.pl
Transkrypcja danych do Mapa 1. Relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców - pracownicy poligraficzni (PDF, 110 KB)
Wynagrodzenie w zawodzie drukarza
Wynagrodzenia w zawodzie drukarza zależą od wielu czynników m.in. doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy wielkości firmy. Z portalu wynagrodzenia.pl (Ile zarabia drukarz - zarobki drukarza - wynagrodzenia.pl) możemy dowiedzieć się, że mediana zarobków w styczniu 2022 r. dla stanowiska drukarz wynosiła 4 840 zł brutto. Mediana oznacza, że 50% osób, które udzieliły odpowiedzi na pytania dotyczące wynagrodzenia zarabia mniej, ale i 50% spośród tych osób zarabia więcej w tym zawodzie.
Pracownikom poligraficznym życzymy wszystkiego dobrego we wszystkich kolorach.
Opracowanie: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku