Prognoza zapotrzebowania na zawody w 2019 roku w powiecie sztumskim jest dowodem na to, że sytuacja na tamtejszym rynku pracy jest stabilna i przedstawia się bardzo korzystnie zarówno dla pracodawców, jak i dla kandydatów do pracy. Rok 2019 charakteryzuje się niewielkimi zmianami w stosunku do poprzedniej edycji badania.
Odnotowano taki sam udział zawodów deficytowych jak w poprzednim roku. Niewielkie zmiany nastąpiły w przypadku dwóch pozostałych kategorii zawodów - zarejestrowano nieznaczny przyrost udziału zawodów zrównoważonych (tj. o 1 pkt. proc.) oraz taki sam spadek udziału zawodów nadwyżkowych (tj. o 1 pkt. proc.).
Transkrypcja danych do wykresu udział kategorii zawodów w poszczególnych edycjach badania dla powiatu sztumskiego (PDF; 553 KB)
W prognozie zapotrzebowania na zawody pomiędzy województwem pomorskim a powiatem sztumskim zarysowuje się pewna różnica. Według prognoz dla powiatu sztumskiego w grupie zawodów zrównoważonych znajdzie się ponad ¾ zawodów, natomiast dla województwa pomorskiego - 65%. Do deficytów w powiecie sztumskim przypisano 1/5 zawodów, natomiast w województwie pomorskim 1/3. Do zawodów nadwyżkowych w tym powiecie przypisano 4% zawodów, zaś w całym województwie 2%.
Handel – dominująca branża
Główną branżą, generującą największe zatrudnienie wśród mieszkańców powiatu sztumskiego jest handel, w którym pracują zazwyczaj kobiety. W związku z tym, że na tym obszarze nie występuje dużo miejsc pracy, w rejestrach Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie widnieje bardzo duża liczba bezrobotnych kobiet.
Kluczowymi pracodawcami w powiecie, wskazanymi przez Powiatowy Urząd Pracy w Sztumie, są:
- KRAM Sp. z o.o. - producent opakowań papierowych, tekturowych oraz folii spożywczej dla branży gastronomicznej, cukierniczo-piekarskiej, przemysłu związanego z przetwórstwem, pakowaniem warzyw i owoców oraz produktów mięsnych,
- Fobos Invest Sp. z o. o - dystrybutor opakowań foliowych do produktów spożywczych,
- Polska Fabryka Wodomierzy i Ciepłomierzy „FILA” Antoni Fila - produkcja wodomierzy i ciepłomierzy,
- Elita Sp. z o. o. - producent mebli łazienkowych,
- SONAC Uśnice Sp. z o.o. - produkcja karmy dla zwierząt domowych, pasz dla zwierząt hodowlanych, futerkowych i ryb,
- ADM S.A. – kruszenie, rafinacja, pakowanie tłuszczów stałych i butelkowanie olejów.
Zatrudnianie cudzoziemców
Pracodawcy na terenie powiatu często korzystają z możliwości zatrudniania cudzoziemców celem zniwelowania braków kadrowych w swoich firmach. Podobnie jak w całym województwie pomorskim, na terenie powiatu sztumskiego wśród obcokrajowców dominują obywatele Ukrainy, którzy najczęściej znajdują zatrudnienie w budownictwie na stanowiskach: zbrojarz, cieśla, betoniarz oraz murarz. Zatrudnienie w tej branży bardzo często wiąże się z pracą poza miejscem zamieszkania i częstymi wyjazdami w delegację.
Innym pracodawcą prosperującym na terenie powiatu, korzystającym z możliwości zatrudnienia cudzoziemców jest przedsiębiorca, który zajmuje się renowacją starszych samochodów, zabudową kamperów oraz naprawami i renowacją przyczep kempingowych. Pracodawca ten zatrudnia cudzoziemców na stanowiska: szwaczka maszynowa, tapicer i lakiernik.
Od jakiegoś czasu pracodawcy zaczęli również pozyskiwać informacje na temat możliwości zatrudniania cudzoziemców z krajów bardziej odległych, jak Izrael czy Pakistan. Zapotrzebowanie zgłaszają głównie lokale gastronomiczne typu kebab.
W branży budowlanej brak rąk do pracy
Najbardziej charakterystyczną dla tego regionu grupą zawodów deficytowych są geodeci i kartografowie. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak osób posiadających odpowiednie kwalifikacje oraz wymagane wykształcenie.
Do deficytu trafiło również kilka zawodów związanych z branżą budowlaną - brakuje chętnych do pracy na stanowisku pracownik ds. budownictwa drogowego. Zapotrzebowanie dotyczy kilku powiatów województwa pomorskiego, m.in. sztumskiego, kwidzyńskiego, starogardzkiego, kościerskiego. Brak kandydatów do pracy spowodowany jest tym, że praca jest ciężka, wiąże się z częstymi wyjazdami w delegacje i charakteryzuje się dużą sezonowością. Ponadto, pracodawcy zatrudniają na podstawie umów cywilno-prawnych, oferując niskie wynagrodzenie. W większości powiatów naszego województwa pracownicy ds. budownictwa drogowego zaklasyfikowani zostali do grupy zawodów zrównoważonych. Warto podkreślić, że sytuacja zatrudnieniowa w zawodach związanych z budownictwem drogowym jest bardzo dynamiczna - w pierwszej edycji badania pracownicy ds. budownictwa drogowego znaleźli się wśród zawodów nadwyżkowych, w dwóch kolejnych wśród zrównoważonych. W prognozie na rok obecny widnieją natomiast w deficycie.
Niedobór kadry zauważalny jest także wśród mechaników maszyn i urządzeń. Braki prognozuje się szczególnie dla południowych i południowo-wschodnich powiatów województwa pomorskiego, w tym powiatu sztumskiego. Zdaniem ekspertów spowodowane jest to brakiem osób posiadających wymagane przez pracodawców kwalifikacje.
Warto jeszcze wspomnieć o prognozowanym zapotrzebowaniu na monterów maszyn i urządzeń. Zawód pojawił się w deficycie w dziewięciu powiatach województwa pomorskiego, między innymi w powiecie sztumskim. Nie cieszy się dużym zainteresowaniem na tym obszarze, gdyż pracownicy zatrudniani są za pośrednictwem agencji zatrudnienia, obowiązuje zmianowy system pracy, który wiąże się z trudnościami z dojazdem do miejsca pracy.
Za dużo ekonomistów i sprzedawców
Wśród zawodów nadwyżkowych znalazły się dwa, które w większości powiatów zostały zaliczone do kategorii zawodów nadwyżkowych, tj. ekonomiści oraz pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej. Problem ze znalezieniem kadry w tych zawodach dotyczy większości powiatów województwa i zazwyczaj wynika ze zbyt dużej liczby absolwentów wchodzących na rynek pracy - nieadekwatnej do potrzeb zgłaszanych przez pracodawców.
Dwa kolejne zawody zaliczone do kategorii nadwyżkowych – tj. sprzątaczki i pokojowe - bardzo mocno wyróżniają powiat sztumski na tle pozostałych regionów. Zdaniem ekspertów, nadwyżka w tym zawodzie spowodowana jest tym, że często warunkiem przyjęcia do pracy jest posiadanie stopnia niepełnosprawności.
Kolejnym zawodem charakterystycznym dla omawianego powiatu są sprzedawcy i kasjerzy, którzy w nadwyżce znaleźli się tylko w tym powiecie, w pozostałych zaś zaliczono ich do grupy zawodów deficytowych bądź zrównoważonych. Jako przyczynę nadwyżki eksperci rynku pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Sztumie podali dużą liczbę osób kończących szkołę.
Barometr zawodów jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2019 roku. Sytuacja w niektórych zawodach może ulec zmianie w zależności od uwarunkowań rynkowych.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem Barometr zawodów 2019 (PDF; 2,2 MB), podsumowującym badanie w województwie pomorskim oraz z innymi artykułami nt. wyników badania Barometr zawodów z Gdyni i Sopotu, powiatu wejherowskiego, słupskiego, tczewskiego, puckiego, malborskiego, kwidzyńskiego, kościerskiego, gdańskiego i m.Gdańsk, kartuskiego, bytowskiego, człuchowskiego, chojnickiego, nowodworskiego, w podziale na poszczególne podregiony województwa oraz ogólne wyniki badania Barometr zawodów dla województwa pomorskiego.
Oprac.: Dorota Gabryelczyk, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku