Przełom roku to okres podsumowań, refleksji oraz snucia planów na kolejne miesiące. Podążając za tym trendem, przygotowaliśmy podsumowanie wydarzeń na pomorskim rynku pracy w 2021 roku, który bez wątpienia był dobrym rokiem. Oto pięć najważniejszych faktów.
1. Liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej przekroczyła sto tysięcy
W okresie styczeń-grudzień 2021 r. było ich 102,7 tys. (w 2020 było to 78,4 tys.). Rekordowo wysokie wartości odnotowano w lipcu, sierpniu i październiku, w których liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej przekraczała 10 tys.
2. W ciągu ostatniego roku liczba rejestracji bezrobotnych była mniejsza niż wyrejestrowań, co skutkowało spadkiem bezrobocia
W ciągu całego 2021 roku powiatowe urzędy pracy zarejestrowały 69 tys. bezrobotnych natomiast wyrejestrowały 77,6 tys. osób, w tym 60,8% (47,2 tys.) z powodu podjęcia pracy. Pozytywna relacja w rotacji bezrobotnych w rejestrach od lutego ub. r. skutkowała spadkiem liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia w regionie.
3. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w ciągu roku zmniejszyła się o 8,5 tysiąca
Pomimo iż, jeszcze w dwóch pierwszych miesiącach ub. r. obserwowany był niewielki wzrost liczby bezrobotnych w regionie, to już w kolejnych widoczny był trend malejący. Według stanu na 31 grudnia 2020 roku, który traktować można jako najbliższy początkowi roku 2021, liczba zarejestrowanych bezrobotnych w województwie pomorskim wyniosła 56,2 tys. osób i na koniec ub. r. zmniejszyła się do poziomu 47,7 tys., czyli była mniejsza o 8,5 tys. bezrobotnych (o 15,2%).
4. Stopa bezrobocia ulegała systematycznemu spadkowi
2021 rok rozpoczęliśmy ze stopą bezrobocia na poziomie 6,3%, a skończyliśmy, według szacunku WUP w Gdańsku – na poziomie 5,1%. Na trend malejący w poziomie tego wskaźnika wpływ miała poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, a wraz z nią spadek liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Jeśli w roku bieżącym trend ten utrzyma się, to zgodnie z prognozą, na koniec 2022 r., stopa bezrobocia w województwie pomorskim może wynieść nawet 4,4%, czyli powrócić do poziomu z końca 2019 r.
Transkrypcja danych do wykresu: Stopa bezrobocia w woj. pomorskim w 2021 r. oraz prognoza na 2022 r. (PDF; 525 KB)
5. Ubiegły rok był kolejnym o rekordowej liczbie oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi
Sumarycznie w 2021 r. do powiatowych urzędów pracy województwa pomorskiego zgłoszono 170 tys. oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi (w 2020 było ich 126 tys.). Warto przypomnieć, że w czerwcu 2021 roku padł rekord w miesięcznej liczbie zgłoszonych oświadczeń, która wyniosła 17,6 tys.
Podsumowanie
Przywołane dane odzwierciedlają poprawiającą się sytuację na pomorskim rynku pracy. Mimo, iż pandemia wciąż trwa, a wskaźniki nadal odbiegają od poziomów sprzed jej początku, miniony rok był czasem odbicia. W ciągu roku podstawowe wskaźniki opisujące kondycję rynku pracy w regionie uległy systematycznej poprawie: zmniejszyły się stopa bezrobocia i liczba bezrobotnych, bilans rejestracji i wyrejestrowań był ujemny, a liczba wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej oraz zewidencjonowanych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi znacznie wzrosły.
Oprac.: Mateusz Rutkowski, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku