Dane o działalności agencji zatrudnienia pokazują jak istotną rolę pełnią te podmioty na rynku pracy. W sytuacji kryzysu spowodowanego pandemią, to właśnie one wykazują się największymi zdolnościami adaptacyjnymi do zmian o charakterze ekonomicznym, społecznym i prawnym. Rodzaj usług świadczonych przez agencje pozwala pracodawcom na utrzymanie płynności finansowej i organizacyjnej. W efekcie obserwujemy wzrost przychodów osiąganych przez podmioty zarejestrowane w krajowym rejestrze agencji zatrudnienia.
Zapraszamy do lektury!
Rynek pracownika daje sowite zyski agencjom zatrudnienia (Rzeczpospolita)
Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w II kw. 2021 r. przełożyło się na wyższe o 47% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, przychody agencji zatrudnienia zrzeszonych w Polskim Forum HR. Biznes agencji zatrudnienia i firm rekrutacyjnych już dawno nie rósł w tak szybkim tempie jak obecnie. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule.
Wady i zalety pracy tymczasowej (Dziennik Bałtycki)
Praca tymczasowa jest jednym z rozwiązań umożliwiających zarobkowanie osobom, które podczas pandemii utraciły zatrudnienie. Dla młodych ludzi prace tymczasowe często są pierwszym źródłem utrzymania lub stanowią wsparcie dla domowego budżetu w okresach pobierania nauki. Korzystanie z usług agencji zatrudnienia pozwala oszczędzić cenny czas, który musieliby spędzić na aktywnym poszukiwaniu pracy. Seniorzy natomiast zostają pracownikami tymczasowymi, aby dorobić do renty lub emerytury. Praca tymczasowa ma z pewnością wiele zalet, ale ma również określone wady, o których więcej przeczytasz tutaj.
Rodzaje zezwoleń na pracę cudzoziemca (Infor)
W 2020 r. cudzoziemcy stanowili w województwie pomorskim 33% wszystkich pracowników podejmujących pracę za pośrednictwem agencji. Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców wydawane są przez wojewodę lub starostę. O tym, jakie są rodzaje zezwoleń oraz kto może podjąć zatrudnienie na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, przeczytasz w artykule.
Pandemia i wyższe płace uderzyły w saksy (Rzeczpospolita)
Rynek pracownika daje się we znaki zagranicznym pracodawcom poszukującym chętnych do pracy za granicą. Z informacji przekazanych przez pomorskie agencje zatrudnienia wynika, że w 2020 r. odnotowano spadek o 23% liczby osób, które wyjechały do pracy poza granicami kraju. O aktualnych danych dotyczących rekrutacji do pracy poza granicami Polski można przeczytać tutaj.
Informacja o działalności agencji zatrudnienia w latach 2019-2020 (WUP w Gdańsku)
Podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia (KRAZ) zobowiązane są do przedstawiania marszałkowi województwa informacji o działalności w zakresie świadczenia usług w terminie do 31 stycznia każdego roku za rok poprzedni. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, który stanowi analizę zbiorczej informacji o działalności agencji, mających siedzibę na terenie województwa pomorskiego, w latach 2019-2020 - pobierz dokument: Informacja o działalności agencji zatrudnienia w latach 2019-2020 (PDF, 1 MB).