Wraz z zakończeniem I kw. 2021 r. zaczęto obserwować ożywienie na rynku pracy. Pojawił się popyt na pracowników, a to z kolei przekłada się na wzrost przychodów agencji zatrudnienia. Z drugiej jednak strony, powracają znane już problemy związane z deficytem kadr i brakiem odpowiednich kompetencji przez pracowników w poszczególnych branżach.
Zapraszamy do lektury!
Wiosna obudziła chęci do rekrutacji pracowników (Rzeczpospolita)
Rośnie liczba ofert pracy, a wraz z ilością ofert poprawia się również ich jakość, co oznacza, że zaczyna się walka o pracownika. Liczba ofert pracy opublikowanych w polskim Internecie wzrosła w kwietniu do poziomu 282,8 tys., co jest rekordowym wynikiem od początku pandemii. Kwietniowy popyt na pracowników prawie dorównał czasom sprzed wybuchu epidemii Covid-19. Więcej szczegółów w artykule.
Około 90 tys. cudzoziemców pracuje w Polsce na podstawie ustaw covidowych (Manager+)
Zniesienie stanu pandemii może oznaczać dla wielu pracodawców wyścig z czasem: na legalizację dokumentów pracowniczych przewidziano tylko 30 dni. W przypadku niedopełnienia formalności pozwolenia na pracę cudzoziemców mogą stracić ważność. Eksperci radzą, by nie czekać z tym do ostatniej chwili, bo niedopełnienie obowiązków legalizacyjnych może oznaczać utratę części załogi i koszty związane z poszukiwaniem nowych pracowników. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz tutaj.
Coraz więcej cudzoziemców zakłada własne firmy w Polsce (Forsal)
Na koniec kwietnia 2021 r. liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce wynosiła 780,5 tys. Było to o 110,3 tys. więcej niż w lutym 2020 r. i o 14,5 tys. więcej aniżeli w marcu 2021 r. Cudzoziemcy nie tylko coraz chętniej są zatrudniani przez rodzimych pracodawców, ale z każdym rokiem odważniej podejmują decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej na własną rękę. Dane ZUS potwierdzają, że z każdym rokiem coraz więcej cudzoziemców zakłada w Polsce działalność gospodarczą i opłaca z tego tytułu składki. Przeszkodą w tym względzie nie była nawet pandemia, o czym można przeczytać w artykule.
Wiosenne ożywienie pracy tymczasowej wspiera usługi HR (Rzeczpospolita)
Agencje zatrudnienia odnotowują wzrost przychodów będący rezultatem wzrastającego popytu na pracowników tymczasowych oraz w rekrutacjach stałych. Wzrost optymizmu przedsiębiorstw, które ruszyły z projektami rekrutacyjnymi, niewątpliwie sprzyja agencjom zatrudnienia. W I kw. 2021 r. przychody branży były o jedną trzecią wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. O optymistycznych prognozach dla branży przeczytasz w artykule.
Rynek pracy w gastronomii i hotelach. Brakuje rąk (Horecatrends.pl)
Wyczekiwane otwarcie branży gastronomicznej i hotelowej ujawniło deficyt chętnych do pracy w tych branżach. Właściciele obiektów noclegowych i restauracji pilnie rekrutują pracowników tuż przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. W kontekście kolejnego etapu odmrażania gospodarki przedsiębiorcy chcą otworzyć się jak najszybciej, jednak kandydatów do pracy brak. O problemach z rekrutacją pracowników i ich przyczynach przeczytasz tutaj.