W I kw. 2021 r. internetowe serwisy zajmujące się rekrutacją pracowników odnotowały znaczny wzrost liczby ofert pracy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wielu pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę różnych specjalności, ale z drugiej strony rośnie również popyt na pracowników do prac prostych w związku ze zbliżającym się okresem prac sezonowych. Wielu pracodawców zmaga się z deficytem kadr (np. w handlu) i żeby przeciwdziałać niedoborom personelu nawiązuje współpracę z agencjami pracy lub stawia na zatrudnienie obywateli z krajów trzecich. W kontekście tych ostatnich warto pamiętać o konieczności zalegalizowania pobytu i zatrudnienia w kontekście proceduralnych uproszczeń, które stracą podstawę prawną w momencie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
Zapraszamy do lektury!
To będzie dobry rok dla inżynierów. Pracy nie zabraknie (Rzeczpospolita)
Mimo panującej pandemii popyt na wysoko wykwalifikowanych pracowników utrzymuje się. Branże, które poradziły sobie w trudnych warunkach epidemicznych zgłaszają zapotrzebowanie na inżynierów różnych specjalizacji, a popyt na wysokie kwalifikacje zdecydowanie przewyższa podaż. Poszukiwani są specjaliści z zakresu nowych technologii, rozwiązań w obszarze energii odnawialnej, inżynierowie automatyzacji produkcji, a także specjaliści ds. nowych inwestycji. Rok 2021 może być rokiem rynku pracy dla inżynierów. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule.
Firmy znowu zaczęły szukać pracowników. Najwięcej ofert widać w handlu i produkcji (Money.pl)
W I kw. 2021 r. na portalu Pracuj.pl zamieszczono prawie o połowę więcej ofert pracy (ogółem 199,3 tys. ofert) niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 30% więcej niż w I kw. 2019 r. Wzrost liczby ofert pracy na początku 2021 r. odnotowano również w przypadku serwisu OLX (ogółem 174 tys. pozycji – wzrost liczby ogłoszeń o ponad 11% w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. Jeśli jesteś zainteresowany tym, kogo najczęściej poszukiwali pracodawcy na początku 2021 r., zajrzyj do artykułu.
Żabka ułatwi franczyzobiorcom pozyskiwanie pracowników tymczasowych (Wiadomości Handlowe)
Znana sieć placówek handlowych wesprze swoich franczyzobiorców w zakresie zatrudnienia personelu. W ramach programu Tu i teraz sieć, we współpracy z agencjami pracy, oddeleguje personel w celu wsparcia wybranych placówek zgłaszających okresowe zapotrzebowanie na kadry. Idea programu polega na tym, że franczyzobiorcy nie są związani z pracownikami trwałą umową, lecz rozliczają się bezpośrednio z agencją wyłącznie za przepracowane godziny. Nowa usługa jest realizowana od marca br. Więcej informacji w artykule.
Zatrudnienie cudzoziemców. Jak nie stracić pracownika, gdy zniesione zostaną ustawy covidowe? (CEO Magazyn Polska)
Przepisy wprowadzone na czas epidemii uprościły procedurę legalizującą pobyt i zatrudnienie obcokrajowców w Polsce. Jednak po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego, cudzoziemcy nie będą mogli zostać w Polsce na dotychczasowych warunkach dłużej niż 30 dni. Pracodawcy już teraz powinni rozpocząć starania o przedłużenie pozwoleń na pracę oraz legalizację pobytu. Według szacunków agencji zatrudnienia Trenkwalder, 35% z puli 268 tys. obcokrajowców zatrudnionych w Polsce (na podstawie oświadczeń lub zezwoleń na pracę), czyli ok. 94 tys. cudzoziemców pracuje nadal tylko na podstawie ustaw covidowych. Więcej informacji znajdziesz w artykule.