W ubiegłym roku liczba wydanych cudzoziemcom zezwoleń na pracę zmniejszyła się. Wielu pracodawców nadal zmaga się z brakami kadrowymi i liczy w tym zakresie na zatrudnienie obywateli z krajów trzecich. Zatem, w jakich branżach cudzoziemcy mogą liczyć na zatrudnienie i jak zmienił się rynek pracy w ostatnim, pandemicznym, okresie? Zapraszamy do lektury!
Pandemia przyspieszyła automatyzację i robotyzację (Polska Agencja Prasowa)
Z badania Barometr Polskiego Rynku Pracy 2021 wynika, że pandemia przyspieszyła automatyzację i robotyzację – 38% badanych potwierdziło wystąpienie takiego zjawiska w branżach, w których działa ich firma; 13% przedsiębiorstw już wdraża procesy automatyzacji i robotyzacji, a kolejne 19% deklaruje, że takie działania podejmie w najbliższej przyszłości. Czy rozwiązania optymalizujące biznes oznaczają dla pracowników utratę zatrudnienia? Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu.
Dla posiadacza ważnej Karty Polaka (Urząd do Spraw Cudzoziemców)
Cudzoziemiec posiadający Kartę Polaka otrzyma zezwolenie na pobyt stały udzielane na czas nieoznaczony. Gdzie i kiedy złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami informuje Urząd do Spraw Cudzoziemców na swojej stronie.
Zatrudnienie Azjatów w Polsce spadło o 7%. Ukraińska emigracja ucierpiała bardziej (Interia.pl)
W 2019 r. liczba obywateli krajów Azji, którzy otrzymali pozwolenie na pracę w Polsce, zwiększyła się o 18% w ujęciu rocznym. Jeśli chodzi o obywateli Ukrainy to w analogicznym okresie wzrost wyniósł 39%. Niestety, w naznaczonym pandemią 2020 r., wartości te w obu przypadkach zmniejszyły się, a różnica w skali była znacząca. W przypadku obywateli krajów azjatyckich liczba pozwoleń zmniejszyła się o 7% (spadek o blisko 5 tys. osób). Z kolei liczba Ukraińców ubiegających się o pozwolenie na pracę w Polsce spadła o 11%, co dla rynku pracy oznaczało mniejsze zasilenie kadrowe o ponad 35 tys. pracowników. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule.
Cudzoziemcy nadal są potrzebni (Rzeczpospolita)
Pomimo pierwszego od lat spadku liczby zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, agencje zatrudnienia wciąż odnotowują popyt na pracowników z zagranicy. Okazuje się, że w wielu firmach zatrudnienie imigrantów zarobkowych jest sposobem radzenia sobie z niedoborami kadrowymi. Więcej szczegółów znajdziesz w artykule.