Czy praca tymczasowa w czasie pandemii przynosi korzyści także pracownikom? Jakie są lokalne uwarunkowania wpływu pandemii na krajowy rynek pracy? Jakie nowe kompetencje Prezesa UOKiK przyniesie nowelizacja ustawy? Kiedy prawidłowo należy zgłosić do ZUS zawarcie umowy o dzieło? O tym w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury!
Praca tymczasowa - rozwiązanie na miarę pandemii?
By szybko znaleźć pracę lub pracownika, pracodawcy i pracownicy korzystają z usług agencji zatrudnienia. W obu przypadkach to właśnie czas jest wyznacznikiem powodzenia. Oferującemu zatrudnienie stwarza szansę na podjęcie nowych projektów lub utrzymanie dotychczasowych działań. Pracownikowi pozwala utrzymać płynność finansową, nabyć doświadczenie zawodowe, a nawet znaleźć stabilne zatrudnienie. O tym, jakie motywy przemawiają za korzystaniem z oferty agencji zatrudnienia po stronie popytowej i podażowej rynku pracy przeczytasz w tym materiale.
Wzrost stopy bezrobocia w Polsce jest jednym z najniższych w UE
Wpływ pandemii na rynek pracy jest jednak różny w poszczególnych częściach kraju. Wzrost bezrobocia jest bardziej ograniczony w dużych miastach, które jednak borykają się z problemami znalezienia pracowników posiadających określone kompetencje. Problem rosnącego bezrobocia dotyczy mniejszych regionów, w których problemy mają charakter strukturalny i wciąż pozostają nierozwiązane. O tych kwestiach w artykule wypowiada się Monika Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan.
Prezes UOKiK będzie mógł blokować strony internetowe przedsiębiorców
Aktualnie trwają uzgodnienie ws. nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, która ma m.in. wzmocnić kompetencje poszczególnych ogranów. I tak, Prezes UOKiK będzie miał możliwość blokowania stron przedsiębiorców. "Zgodnie z Projektem, Prezes UOKiK bez wszczynania jakiegokolwiek postępowania może skierować do przedsiębiorcy wystąpienie w sprawach z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów i zwrócić się do niego o zamieszczenie ostrzeżenia dla konsumentów wchodzących na stronę, bądź usunięcie określonych treści czy ograniczenie dostępu, a nawet usunięcie domeny internetowej" - czytamy w serwisie prawo.pl. Więcej na ten temat w artykule.
ZUS: liczy się termin ustnego zawarcia umowy o dzieło
Wprowadzenie w styczniu br. obowiązku zgłaszania zawarcia umowy do ZUS spowodowało trudności z interpretacją przepisów. Eksperci potwierdzają, że zawarcie umowy o dzieło nie wymaga szczególnej formy i może być skutecznie zawarta także ustnie. Ważne jest w tym względzie, że okres 7 dni na zgłoszenie zawaracia takiej umowy w ZUS liczy się od momentu jej - w tym przypadku ustnego - zawarcia, a nie pisemnego potwierdzenia. Więcej w artykule.