Jak wynika z Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2020–2021 w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła liczba przestępstw związanych z wykorzystaniem do pracy przymusowej. Ofiarą takiej formy handlu ludźmi może stać się każdy, kto decyduje się na szukanie pracy za granicą.
Handel ludźmi określany jest także jako współczesna forma niewolnictwa, a jednym z jego przejawów jest praca przymusowa. Jej ofiarami bardzo często stają się ci, którzy chcą poprawić swoją sytuację materialną i decydują się na pracę za granicą. W grupie Polaków, którzy w tym celu najczęściej wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Francji czy Belgii, ofiarami pracy przymusowej zostają głównie mężczyźni pracujący w sektorze budowlanym oraz produkcji rolnej. Jak jednak wskazują autorzy Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2020–2021 zagrożenie tym procederem dotyczy każdego, kto podejmuje pracę za granicą.
Aby zapobiegać temu zjawisku działający na terenie Polski oddział Armii Zbawienia (to międzynarodowa, chrześcijańska organizacja dobroczynna), który współpracuje z urzędami pracy oraz strażą graniczną, uruchomił Projekt Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Oferuje on bezpłatną weryfikację oferty pracy przed wyjazdem za granicę. Co należy zrobić, aby z takiej usługi skorzystać?
Wystarczy napisać e-maila na adres weryfikacja.pracy@armia-zbawienia.pl lub wysłać wiadomość poprzez media społecznościowe, a w treści umieścić link do wybranej oferty pracy. Można także skontaktować się telefonicznie pod numerem tel.: +48 727 55 44 33.
Na terenie województwa pomorskiego, w Malborku, znajduje się także Punkt Weryfikacji Ofert Pracy czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 9–16 (istnieje możliwość umówienia się na spotkanie w innych godzinach). Numer tel.: +48 733 782 558. Więcej informacji na stronie organizacji.
Zagadnienia dotyczące przeciwdziałania handlowi ludźmi dostępne są na stronie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.