Czerwiec to drugi miesiąc znacząco zmniejszonych ograniczeń w funkcjonowaniu gospodarki, wprowadzonych w związku z pandemią. Rzeczywiste dane o bezrobociu w czerwcu są potwierdzeniem danych szacunkowych, publikowanych przez nas wcześniej i wskazują na pojawiające się sygnały wyhamowania negatywnych zjawisk spowodowanych pandemią, zachodzących na pomorskim rynku pracy.
Najważniejsze zjawiska, jakie mogliśmy zaobserwować w czerwcu na rynku pracy to:
- mniej pesymistyczna niż w maju ocena koniunktury gospodarczej przez pomorskich pracodawców,
- nieznaczny dalszy wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych – na koniec czerwca zarejestrowanych było 52,3 tys. osób, tj. o 1,1% (561 osób) więcej niż w maju br. Osób bezrobotnych w czerwcu br. było również więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem – wówczas ich liczba wynosiła 41,8 tys.,
- coraz więcej ofert pracy zgłaszanych przez pracodawców do powiatowych urzędów pracy – w czerwcu zgłoszono 6,8 tys. ofert, tj. o 51,3% więcej niż w maju br., ale o 10,2% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego,
- stopa bezrobocia na tym samym poziomie co przed miesiącem, tj. 5,5%, ale wyższa niż w tym samym okresie przed rokiem o 1,1 pkt. proc.,
- brak widocznych skutków pandemii w planowanych zwolnieniach grupowych, co więcej, w czerwcu liczba planowanych redukcji zatrudnienia w tym zakresie dotyczyła jedynie 51 osób, to zdecydowanie mniej niż w maju – 308 osób i w kwietniu br. – 693 osoby.
Mniej rejestrujących się w urzędach pracy
W czerwcu negatywne konsekwencje pandemii nadal nie znajdują odzwierciedlenia w większej liczbie rejestrujących się osób bezrobotnych. A nawet liczba osób, które zarejestrowały się w czerwcu - tj. 5,5 tys. osób - była nieznacznie niższa niż w kwietniu i maju i tylko nieznacznie wyższa niż w czerwcu ub. r. Co ważne, również udział osób rejestrujących się w urzędzie pracy po raz pierwszy w czerwcu był jedynie nieznacznie wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku.
Za pozytywne zjawisko można również uznać zwiększoną liczbę wyłączeń osób bezrobotnych z rejestrów urzędów pracy z tytułu podjęcia pracy – wielkość ta wzrosła w stosunku do maja o 1,4 tys., tj. 63,7%, a w odniesieniu do czerwca 2019 r. liczba osób bezrobotnych, które podjęły pracę była niższa jedynie o 40 osób.
W czerwcu mieliśmy do czynienia ze stopniowym powrotem do realizacji aktywnych programów rynku pracy, których realizacja niemal całkowicie została zawieszona w okresie obowiązywania restrykcji związanych z pandemią. W związku z tym odnotowano m.in. wzrost liczby osób bezrobotnych, które skorzystały ze staży i praktyk. To niezwykle ważne z uwagi na to, że z powodu epidemii możliwości skorzystania ze staży w miesiącach charakteryzujących się wysoką popularnością tej formy zdobywania doświadczenia są ograniczone. Czerwiec był w tym zakresie znacząco lepszy od maja - z powodu rozpoczęcia stażu wyrejestrowało się 219 osób, tj. o ponad 80% więcej, jednak w porównaniu do czerwca ub. r., kiedy to staż rozpoczęły 424 osoby bezrobotne, nadal widoczne są znaczne ograniczenia w dostępności tej formy aktywizacji.
Nieznaczny wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń w Pomorskiem w czerwcu
Według danych GUS przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2020 r. ukształtowało się w województwie pomorskim na poziomie o 1,4% niższym niż w czerwcu 2019 r. (w czerwcu 2019 r. zatrudnienie w skali roku zwiększyło się o 4,2%), a w porównaniu z majem 2020 r. zwiększyło się o 0,3%. W Pomorskiem obserwujemy także nieznaczny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw (które w czerwcu br. wyniosło 5 310,31 zł i było wyższe niż w maju br. o 2,7%, ale jednak nadal niższe niż w okresie sprzed pandemii) oraz zwiększenie liczby podmiotów gospodarki narodowej o 0,5% do liczby 312,3 tys.
Wzrost wynagrodzeń i zatrudnienia może wynikać z decyzji o powrocie pracowników do pracy w pełnym wymiarze czasu pracy w firmach, które na okres pandemii zdecydowały się skorzystać z możliwości skrócenia czasu pracy swoim pracownikom oraz pozyskania dofinansowania w tym zakresie.
Czy na podstawie pierwszych symptomów pozytywnych zjawisk na pomorskim rynku pracy, zaobserwowanych w czerwcu, zobrazowanych przez dane o bezrobociu rejestrowanym można powiedzieć, że zmiany idące w tym kierunku będą się pogłębiały? Niewątpliwie trzeba pamiętać, że część z nich to zasługa wsparcia, jakie pracodawcy otrzymali w ramach pakietu tarczy antykryzysowej. Kolejne miesiące pokażą, jak dalej ze skutkami pandemii będą sobie radzili przedsiębiorcy oraz jak zmieni się w związku z tym rynek pracy.
Wyniki badania bezrobocia „Diagnoza+” – czerwcowy raport już dostępny
Analizę danych z powiatowych urzędów pracy można wzbogacić o wiedzę, jakiej dostarczają czerwcowe badania „Diagnoza+” czyli wspólnego projektu Uniwersytetu Warszawskiego, GRAPE i Centrum Analiz Społeczno – Ekonomicznych, o których pisaliśmy już w naszych artykułach. Dane te, zbierane według metodologii zbliżonej do badania ankietowego BAEL (Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności), prowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że nie mamy jeszcze do czynienia z prognozowanym na początku epidemii koronawirusa znaczącym wzrostem poziomu bezrobocia.
Wyniki badania wskazują, że sytuacja na krajowym rynku pracy między kwietniem a czerwcem nie pogorszyła się. Bezrobocie utrzymuje się na stałym poziomie, rośnie natomiast aktywność w poszukiwaniu pracy. Także coraz więcej szukających nowego zatrudnienia jest przekonanych o konieczności zmiany branży czy zawodu i ograniczenia aspiracji płacowych. Być może część z osób, które utraciły pracę lub są zagrożone jej utratą, dostrzega prawdopodobieństwo stałego spadku zapotrzebowania na pracowników w branży, w której dotychczas pracowali.
Zapraszamy do zapoznania się z: informacją miesięczną o rynku pracy w województwie pomorskim, czerwiec 2020 r. (1986KB), pdf, z pełnym raportem badania „Diagnoza+” oraz najnowszym opracowaniem US w Gdańsku o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa pomorskiego w czerwcu br.
Informacje o rynku pracy w województwie pomorskim dostępne są na www.porp.pl/pl/opracowania.
Oprac.: Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku