Weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100). Zgodnie z nowymi przepisami, w sprawach o zasiłki dla bezrobotnych realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego nie będą stosowane przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie ponagleń. Podobnie będzie z wydawaniem zezwoleń na pracę (również sezonową) oraz oświadczeniami o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.
Od kiedy zmiany?
Ponaglenia złożone od 13 lipca 2021 r. włącznie dotyczące spraw w zakresie świadczeń z tytułu bezrobocia oraz wydawania pozwoleń na pracę, nie zostaną wszczęte. W przypadku ponagleń wniesionych do rozpatrzenia przed dniem wejścia w życie nowych rozwiązań, będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.
Powiadomienie o opóźnieniu
Jeżeli urząd nie załatwi sprawy w terminie, nadal będzie miał obowiązek zawiadomić o tym wnioskodawcę i wyjaśnić przyczyny opóźnienia. Dodatkowo poda nowy termin załatwienia sprawy oraz poinformuje, że w danej sprawie nie przysługuje prawo do wniesienia ponaglenia do organu wyższego stopnia.
Nadal obowiązuje prawo do skargi
Wnioskodawcy nadal będą mieli prawo do wniesienia skargi do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ administracji publicznej, na podstawie art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2019, poz. 2325, z późn. zm.).