Eksperci lokalnych rynków pracy już po raz siódmy, wskazali zawody, w których w 2022 roku wystąpi deficyt, równowaga oraz nadwyżka kandydatów do pracy. O ile wyniki badań tegorocznej edycji Barometru Zawodów w formie elektronicznej zostały już udostępnione, o tyle na zwartą publikację, obejmującą szerszą analizę i kontekst kondycji pomorskiego rynku pracy, trzeba jeszcze poczekać. Jakie są prognozy zapotrzebowania na pracowników w 2022 roku i jak Pomorskie prezentuje się na tle kraju? O tym mowa w poniższym artykule.
2022 rok bez nadwyżki
Sytuacja na poziomie województwa jest w tym przypadku jednoznaczna – w 2022 roku nie prognozuje się występowania zawodów, w których liczba chętnych do pracy będzie większa od liczby dostępnych na rynku ofert pracy.
- W przypadku prognozy zawodów nadwyżkowych w 2022 roku mamy do czynienia z sytuacją przełomową, ponieważ pierwszy raz od początku realizacji badania Barometr Zawodów (prognozy na 2016 rok – przyp. red.) nie przewiduje się takich profesji – komentuje Dorota Gabryelczyk, koordynatorka badania w województwie pomorskim. – Trzeba jednak pamiętać, że w dotychczasowych edycjach badania, zawody nadwyżkowe występowały bardzo rzadko – w pierwszej edycji najwięcej – piętnaście, a poprzedniej zaledwie dwa – dodaje.
Trzeba jednak zachować ostrożność z wyciąganiem wniosków mówiących o poprawie w zakresie dopasowania kompetencji i kwalifikacji pracowników do regionalnego rynku pracy. Dobrym przykładem jest tutaj dotychczasowo najczęściej występujący zawód nadwyżkowy – ekonomiści, który w dalszym ciągu jest popularnym i chętnie wybieranym profilem kształcenia w pomorskich szkołach.
Warto zauważyć, że brak nadwyżki prognozuje się także na poziomie całego kraju, co, tak jak w przypadku województwa pomorskiego, ma miejsce pierwszy raz od początku realizacji badania Barometr Zawodów. Wyniki te (zarówno w kontekście wojewódzkim jak i ogólnopolskim), są nieco zaskakujące, jeśli weźmiemy pod uwagę trwającą sytuację pandemiczną, zmieniającą zapotrzebowanie na kompetencje i kwalifikacje pracowników. Spodziewaliśmy się raczej jasnego podziału na profesje, które w wyniku pandemii straciły na znaczeniu i znalazły się w nadwyżce oraz te, które zyskały, a zapotrzebowanie na pracowników w tych branżach będzie niezaspokojone. Sytuacja na rynku pracy kolejny już raz w czasie trwania epidemii SARS-CoV-2 okazuje się być zaskakująca i nieprzystająca do prognoz oraz oczekiwań specjalistów i uczestników rynku pracy.
Należy jednak pamiętać, że badanie Barometr Zawodów jest diagnozą krótkiego zasięgu – prognozą jednoroczną. Kolejna edycja może więc przynieść zmianę w zakresie zawodów nadwyżkowych.
Rośnie pula profesji deficytowych
Obok pozytywnego trendu związanego z niewystępowaniem zawodów nadwyżkowych, w prognozie na 2022 rok występuje więcej zawodów deficytowych niż w ubiegłym roku. W Pomorskiem takich zawodów ma wystąpić 55 (32,9%), a w kraju 30 (17,9%). Warto jednak zauważyć, że odsetek zawodów deficytowych tak w województwie, jak i w kraju utrzymuje się na podobnym poziomie od początku realizacji badania prognostycznego. Dane w tym zakresie zaprezentowano na poniższym wykresie.
Transkrypcja danych do wykresu 1: Odsetek zawodów deficytowych według prognozy „Barometr Zawodów” w latach 2016-2022 (PDF; 466 KB)
Wśród profesji deficytowych w województwie znajdziemy m.in. pracowników w branżach: budowlanej (murarze i tynkarze, pracownicy ds. budownictwa drogowego i kolejowego), medycznej i opiekuńczej (np. lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunki dziecięce, fizjoterapeuci i masażyści), edukacyjnej (np. nauczyciele języków obcych i lektorzy), transportowej (np. magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy), gastronomicznej (np. kelnerzy i barmani, szefowie kuchni), rachunkowości (np. samodzielni księgowi), usług (np. sprzedawcy i kasjerzy) oraz pracowników produkcji i wykonujących prace proste (np. piekarze, krawcy i pracownicy produkcji odzieży).
Pomimo, iż grupa zawodów, w których prognozuje się w 2022 roku deficyt pracowników w naszym województwie jest większa niż w kraju, w zakresie ich porównania z danymi dotyczącymi Polski należy wskazać dokładne dopasowanie, tzn. wszystkie zawody deficytowe w kraju wchodzą w skład grupy zawodów deficytowych w województwie pomorskim.
Wyniki badania Barometr Zawodów 2022 są już dostępne w wersji elektronicznej na stronie www.barometrzawodow.pl
Oprac.: Mateusz Rutkowski, Wydział Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, WUP w Gdańsku