W 2018 roku województwo pomorskie znalazło się na 6 miejscu w kraju pod względem liczby instytucji szkoleniowych posiadających wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych. Jednocześnie to czwarte miejsce dla województwa pod względem procentowego wzrostu liczby instytucji posiadających ten wpis (aż 22,9%).
Rejestr Instytucji Szkoleniowych (dalej: RIS) to bardzo dynamiczna baza, której liczba aktywnych podmiotów ulega bieżącej aktualizacji. Z roku na rok baza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy wzrost liczby wpisanych do niej instytucji.
Na 959 firm szkoleniowych ponad połowa z nich (tj. 512) zlokalizowana była w Trójmieście. Z tego 304 instytucje miały swoje siedziby w Gdańsku, 178 w Gdyni i 30 w Sopocie. Niewątpliwie ma to ścisły związek ze znaczną i wciąż wzrastającą liczbą podmiotów gospodarczych prowadzących działalność na tym obszarze. Często są to duże firmy czy międzynarodowe koncerny, które kładą nacisk na tworzenie odpowiednich warunków do rozwoju i podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników. Najmniej instytucji szkoleniowych odnotowano w powiecie nowodworskim, niezmiennie od 2014 roku.
Transkrypcja danych do mapy: Liczba instytucji szkoleniowych w powiatach województwa pomorskiego w 2018 roku (PDF; 473 KB)
Największy wzrost liczby firm szkoleniowych odnotowano w powiecie wejherowskim, kwidzyńskim i słupskim, co korzystnie świadczy o zwiększeniu zapotrzebowania na usługi szkoleniowe. Z kolei, w powiatach bytowskim, kościerskim, kartuskim, gdańskim, sztumskim i człuchowskim liczba instytucji szkoleniowych zmniejszyła się, co może oznaczać brak popytu na usługi szkoleniowe na tych obszarach.
Ponad połowa instytucji (57%) wpisanych do RIS to małe firmy, prowadzone najczęściej w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, które zazwyczaj mają ograniczone możliwości, aby szybko dostosowywać swoję ofertę szkoleniową do zmieniających się potrzeb rynku pracy.
W latach 2014 – 2018 liczba przeprowadzonych szkoleń kształtowała się na zbliżonym poziomie, powyżej 10 tys. rocznie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że prawie o jedną trzecią zwiększyła się liczba uczestników szkoleń - w 2018 roku przeszkolonych zostało 340 tys. osób.
Jeśli chodzi o rodzaje szkoleń – w 2018 roku najwięcej zorganizowano tych z zakresu rozwoju osobowości i kariery zawodowej (17,1% wszystkich szkoleń), co może świadczyć o zapotrzebowaniu pracodawców na tzw. kompetencje miękkie, o których coraz częściej mówi się w kontekście pożądanych cech pracownika przyszłości. Na drugim miejscu znalazły się szkolenia z zarządzania i administrowania oraz kolejno z informatyki i wykorzystania komputerów oraz usług transportowych, w tym kursów prawa jazdy. Zwraca uwagę, że cztery lata wcześniej dominowały szkolenia z obszaru usług transportowych.
Więcej informacji o pomorskich instytucjach szkoleniowych znajdziesz w raporcie „Rejestr Instytucji Szkoleniowych w województwie pomorskim - analiza oferty szkoleniowej 2014 - 2018 (PDF; 2,1 MB)” przygotowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.
Rejestr Instytucji Szkoleniowych (RIS) to centralna baza instytucji szkoleniowych z całej Polski dostępna na stronie internetowej www.stor.praca.gov.pl. Można tu bezpłatnie uzyskać dane m.in. o nazwie i adresie instytucji szkoleniowej, jej formie prawnej, obszarze i tematyce szkoleń, finansowanych zarówno ze środków publicznych (np. z Funduszu Pracy) jak i niepublicznych, orientacyjnym koszcie usługi czy ilości godzin szkoleniowych. Znajdują się tu także informacje o kadrze dydaktycznej, certyfikatach i akredytacjach posiadanych przez instytucję szkoleniową, jak również dane na temat ilości przeszkolonych osób.
Oprac.: Dagmara Maciejewska, Barbara Zabłocka - Zespół redakcyjny PORP, WUP w Gdańsku