IV Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy – Otwarte Pomorze
Pandemia koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie IV Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy pod hasłem Otwarte Pomorze. Niemniej jednak chcąc przekazać wiedzę, którą mieliśmy się podzielić podczas odwołanego spotkania, poniżej przedstawiamy pakiet informacji na temat zjawiska imigracji ekonomicznej w naszym regionie.
W specjalnie przygotowanym materiale prezentujemy przede wszystkim wyniki „Badania potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi dla określenia działań koniecznych do podjęcia, w celu stworzenia im przyjaznych warunków do życia i pracy w województwie pomorskim”, przeprowadzonego w imieniu Samorządu Województwa przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, pod koniec 2019 roku.
Wśród opracowań zamieszczamy także rozmowy z przedstawicielami różnych środowisk (zarówno samych imigrantów, jak i ekspertów od imigracji oraz osób zaangażowanych w działania wspierające integrację), którzy skomentowali dla nas zarówno wyniki badania, jak też zaprezentowali własne spostrzeżenia w odniesieniu do aktualnej, dynamicznie zmieniającej się sytuacji.
Spodziewając się, że w związku zaistniałą sytuacją zmiany trendów migracyjnych, jak również sytuacji cudzoziemców na pomorskim rynku pracy są znaczące, planujemy na bieżąco publikować nowe materiały związane z tym tematem. Ponadto zaprezentowane wyniki badania będą doskonałym punktem odniesienia dla uchwycenia zmian roli cudzoziemców na pomorskim rynku pracy.
Wyniki badania potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi:
Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją z wynikami badania potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi (4,62 MB pdf)
Poniżej zamieszczamy infografikę dotyczącą wybranych wyników badania.
Zapoznaj się z transkrypcją danych do infografki "Badanie potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi" (PDF; 732 KB)
Pobierz Infografikę prezentującą wyniki badania potrzeb imigrantów z Ukrainy i Białorusi (768 KB; png)
Komentarze i wywiady z ekspertami/komentatorami:
dr hab. Agata Górny – z wykształcenia ekonomista i socjolog. Jej zainteresowania badawcze obejmują metodologię badań migracyjnych, współczesne procesy migracyjne, przede wszystkim wzorce imigracji do Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, oraz integrację migrantów w społeczeństwie przyjmującym. Pełni obowiązki kierownika Katedry Ekonomii Ludności i Demografii na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz zastępcy Dyrektora Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje także stanowisko zastępcy prezesa Komitetu Badań nad Migracjami PAN. Związana jest z czasopismem naukowym Central and Eastern European Migration Review, w którym jest zastępczynią redaktor naczelnej.
Analiza i komentarze dr hab. Agaty Górny (PDF, 264 KB) do wyników przeprowadzonego przez nas badania.
Monika Chabior - socjolożka, menadżerka projektów rozwoju społecznego, przewodnicząca Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych. Doświadczenie zawodowe zdobyła w Polsce i Wielkiej Brytanii angażując się w tematy rozwoju i integracji społecznej. Wspiera społeczności i instytucje w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań na rzecz poprawy jakości życia, zwiększenia zaangażowania obywatelskiego i wpływu ludzi na ich otoczenie. Była zaangażowana w powstanie pomorskiego standardu integracji imigrantów oraz gdańskich modeli wspierania innowacji społecznych i rozwoju społeczności lokalnych. Obecnie pasjonuje się pracą z wiejskimi działaczkami społecznymi i politycznymi, promocją zdrowego starzenia oraz wspieraniem sieci współpracy odzwierciedlających wielokulturowość Pomorza.
Wywiad z Moniką Chabior (PDF; 268 KB), która odnosząc się do wyników przeprowadzonego przez nas badania, przedstawiła działania podejmowane na rzecz wspierania lokalnych samorządów w obszarze integracji imigrantów (z uwzględnieniem projektu „Podnoszenie kompetencji JST na rzecz integracji”).
Nataliia Malyk pochodzi z Ukrainy, ma wyższe wykształcenie pedagogiczne, kierunkowe logopedyczne oraz 17 lat doświadczenia pracy w zawodzie nauczyciela. W Polsce przebywa od 2,5 roku, z czego od dwóch lat jest pracownikiem Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w charakterze asystentki mieszkań wspomaganych. Pracuje również jako animatorka Grupy Specjalnego Traktowania. Swoją uwagę i energię poświęca zagadnieniu pomocy w dwóch obszarach: edukacji i pracy socjalnej.
Wywiad z Nataliią Malyk (pdf), która bazując na swoim doświadczeniu zawodowym i prywatnym, opowiedziała, jak wyglądają warunki życia i pracy imigrantów z Ukrainy i Białorusi mieszkających na Pomorzu w odniesieniu do kilku wybranych aspektów naszego badania.
Pani Svitlana Sienkiewicz - Ukrainka mieszkająca w Gdańsku prawie od trzech lat. Jest absolwentką filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim, aktualnie pracuje jako lektorka języka polskiego dla obcokrajowców. Mężatka, mąż Polak.
Film z wypowiedzią Svitlany Sienkiewicz
Wywiad ze Svitlaną Sienkiewicz (PDF; 184 KB) nt. doświadczeń imigrantów przebywających w Pomorskiem, powodach podjęcia decyzji o emigracji, warunkach życia i pracy w nowym miejscu, napotykanych trudnościach i relacjach z mieszkańcami.