Tworzenie dobrych miejsc pracy w oparciu o wartości społeczne i nowe spojrzenie na wyzwania społeczno-gospodarcze, przed jakimi stoi nasz region – to tematy poruszane 15 kwietnia podczas III Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.
W Sali Polskie Niebo Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego spotkali się przedstawiciele Samorządu Województwa Pomorskiego i samorządów lokalnych, starostowie, dyrektorzy powiatowych urzędów pracy, przedstawiciele pracodawców, organizacji pozarządowych oraz partnerzy Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, aby wysłuchać inspirujących prelekcji i wspólnie zastanowić się nad tematem tworzenia dobrych miejsc pracy w naszym regionie i wyzwaniami, jakie stawia przed nami współczesny rynek pracy.
Forum było również elementem dyskusji w ramach trwających właśnie prac nad założeniami Strategii Województwa Pomorskiego 2030 w obszarze rynku pracy.
Nowe wyzwania dla regionu
Otwierając Forum, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zaznaczył, że obecnie jesteśmy świadkami procesów, z którymi dotychczas jako region nie mieliśmy do czynienia, a które w niedalekiej perspektywie będą się nasilać.
– Zarówno kondycja naszej gospodarki, jak i jakość życia Pomorzan, będą uzależnione w dużej mierze od tego, czy będziemy umieli odpowiednio wykorzystać swoją wiedzę, doświadczenie a także intuicję i podążyć za trendami, które kształtują współczesny rynek pracy: wejście na rynek pracy pokolenia Z, migracje, zarządzanie różnorodnością wieku w miejscu pracy oraz różnorodnością kulturową – mówił marszałek Mieczysław Struk.
O tym, jak przygotować się na te wyzwania i co czeka nasz region w najbliższej przyszłości opowiadał Radomir Matczak, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego UMWP. Przybliżył on uczestnikom Forum czynniki w największej mierze wpływające na współczesny świat: starzenie się społeczeństwa i nierówności społeczne, degradacja środowiska i cyfryzacja.
Dobre miejsce pracy = dobre miejsce do życia
Marcin Nowicki, dyrektor ds. rozwoju projektów w Brainstorm Ltd i członek Rady Kultury Gdańskiej, zwracał uwagę na aspekt wartości społecznych, które są niezbędne w kontekście mówienia o dobrych miejscach pracy. Wskazywał, że musimy przestać patrzeć na rynek pracy w oderwaniu od tego, co dzieje się wokół nas, a dobre miejsca do pracy to po prostu dobre miejsca do życia.
– Te dobre miejsca pracy powinniśmy tworzyć inaczej niż dotychczas, kierując się nie tylko aktywizacją zawodową pracowników, interesami ekonomicznymi pracodawców, ale odwołując się do relacji międzyludzkich – mówił Marcin Nowicki.
To właśnie relacje, wzajemne zaufanie i szacunek dla innych są podstawą funkcjonowania w turkusowych organizacjach – firmach, które nie mają systemu hierarchicznego, a większe znaczenie mają pełnione funkcje niż zajmowane stanowiska.
Jedną z takich firm jest PPT PKS Gdańsk-Oliwa, której przedstawiciel – Zbigniew Hamanowicz – podczas swojej prezentacji Czy firma może istnieć bez kierownika? przybliżył uczestnikom Forum, na czym w praktyce polega turkusowe zarządzanie. Podkreślał, jak ważne w turkusowej organizacji są współpraca, zaufanie i odpowiedzialność za swoją pracę i rolę w zespole.
Po inspirujących wykładach uczestnicy wydarzenia wzięli udział w uroczystej gali z okazji 100-lecia powstania Publicznych Służb Zatrudnienia i 20-lecia ich funkcjonowania w strukturach samorządu.