Skip to main content
Strona główna
Strona główna

Media o pomorskim rynku pracy

Wybrane informacje prasowe dotyczące krajowego oraz pomorskiego rynku pracy. Informacje podane są chronologicznie i obejmują okres ostatnich dwóch miesięcy. Artykuły dostępne są bezpośrednio na stronach internetowych ich twórców.

 

ZPP: Pracodawcy nadal patrzą na rynek pracy z optymizmem

W najnowszym badaniu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców najlepiej prezentują się wyniki badania w zakresie „rynku pracy". Spora część firm zamierza rekrutować i podwyższać pensje.

  • Jak pokazuje Busometr ZPP, 35 proc. przedsiębiorców deklaruje w najbliższym czasie wzrost wynagrodzenia.
  • Jeśli chodzi o poziom zatrudnienia, to co trzecia firma planuje rekrutacje.
  • Najmniejsze obawy związane z sytuacją na rynku pracy w najbliższym półroczu wykazują przedsiębiorcy z sektora handlowego.

www.pulshr.pl z 14 marca 2019 patrz treść artykułu

 

Co dziesiąta firma nie zatrudnia ani jednej kobiety na najwyższych stanowiskach. Najnowszy raport o Polkach w biznesie

Co trzeci manager w Polsce jest kobietą. Z najnowszego badania Grant Thornton „Women in Business 2019” wynika, że sytuacja kobiet w polskich firmach prezentuje się obiecująco, a w niektórych aspektach nawet bardzo dobrze.

www.forbes.pl z 7 marca 2019 patrz treść artykułu

 

Niedoceniana siła na rynku pracy. Jak pracuje pokolenie X

Obecni 40- oraz 50-latkowie zapoczątkowali wielką technologiczną transformację. I choć dziś pałeczkę innowatorów przejęli milenialsi, to gdy trzeba skalować ich biznesy, zwracają się o pomoc do ludzi z pokolenia X. Bo to ono łączy entuzjazm z doświadczeniem.

 https://forbes.pl z 3 marca 2019 patrz treść artykułu

 

Gospodarka rośnie, zabraknie pracowników

Polska ma dobrą koniunkturę. Ale za słabo ją wykorzystuje do unowocześnienia gospodarki – uważa Komisja Europejska.

https://www.rp.pl z 28 lutego 2019 patrz treść artykułu

 

Zatrudnienie stanęło w miejscu, pierwszy raz od ponad sześciu lat

Według wyników badania BAEL, opublikowanego przez GUS, zatrudnienie w Polsce w czwartym kwartale wzrosło zaledwie o 0,03 proc. rok do roku (trzy setne procenta, czyli w zaokrągleniu zero). To najsłabsza dynamika od drugiego kwartału 2013 r., czyli niemal od sześciu lat. 

https://spotdata.pl z 26 lutego 2019 patrz treść artykułu

 

Sztuczna inteligencja wyprze zawód programisty?

IT to dziś jedno z głównych narzędzi służących budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku – zauważa CEO Hicron Michał Guzek. Jak podkreśla, biznes wymaga obecnie coraz bardziej złożonych, zintegrowanych rozwiązań, które będą dostarczane niemal natychmiastowo, co jest wyzwaniem dla firm z branży IT. Natomiast w nadchodzących latach rynek usług IT będzie ewoluował w stronę technologii opartych na machine learning, blockchain czy sztucznej inteligencji, która w krótkiej perspektywie może nawet zmarginalizować zawód programisty.

https://www.pulshr.pl z 14 lutego 2019 patrz treść artykułu

 

Sprytny jak obcokrajowiec. Wybrali tylko miejsca z dużymi zarobkami

Nie masz pracownika? Trzeba szukać obcokrajowca - tak w ostatnich miesiącach ratują się pracodawcy. W mniejszych miastach chętnych do pracy Ukraińców jest jednak jak na lekarstwo. Wybrali te lokalizacje, które gwarantują najwyższe zarobki.

https://www.money.pl z 14 lutego 2019 patrz treść artykułu

 

Cudzoziemcy uzbierali w ZUS już 13 miliardów złotych

Aż 13 mld zł wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dzięki cudzoziemcom. Jak informuje "Rzeczpospolita", swoje subkonta emerytalne w Polsce ma ok. 1,5 mln pracowników z zagranicy, głównie z Ukrainy.

https://businessinsider.com.pl z 12 lutego 2019 patrz treść artykułu

 

Regiony nadal pod presją

Niemal we wszystkich województwach lista zawodów, których przedstawiciele będą mogli przebierać w ofertach, wydłużyła się w porównaniu z minionym rokiem. W skali kraju firmom trudno będzie o pracowników już w 31 profesjach.

https://www.rp.pl z 28 stycznia 2019 patrz treść artykułu

 

Projekt Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 z uwagami pomorskich samorządowców

Ostatnie konsultacje społeczne, powstającej w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030, odbyły się w Gdyni 23 stycznia 2019 r. Samorządowcy, naukowcy i przedstawiciele instytucji społeczno-gospodarczych zgłaszali uwagi do projektu KSRR. Aż 52 uwagi ogólne i szczegółowe zgłosił w imieniu Samorządu Województwa Pomorskiego marszałek Mieczysław Struk.

https://pomorskie.eu z 24 stycznia 2019 patrz treść artykułu

 

Na polskim rynku pracy do 2025 r. może brakować nawet 1,5 mln osób

PwC: W ciągu najbliższych 6 lat na polskim rynku pracy może zabraknąć nawet 1,5 mln osób. W jaki sposób ograniczyć tę lukę? Analiza wyzwania i rekomendacje ekspertów

https://www.pwc.pl z 22 stycznia 2019 patrz treść artykułu

Roczna ocena pracownika pójdzie do poprawki

Przekazywane na bieżąco opinie i regularne dyskusje o wynikach pracy dają lepszy efekt niż tradycyjne, coroczne rozmowy podsumowujące – twierdzi tak aż 96 proc. specjalistów. Oceny nie wytrzymują też zmiany pokoleniowej. Jak przyznaje Krzysztof Kwiecień, nowy model oznacza nowe wyzwania dla menedżerów, jednak większość z nich pozytywnie ocenia zmianę, widząc większy sens tego procesu.


https://www.rp.pl z 20 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Uchodźcy polityczni zasilają niemiecki rynek pracy

W marcu 2016 roku, minister gospodarki Sigmar Gabriel i prezes DIHT Erich Schweitzer powołali do życia sieć pn.  „Przedsiębiorstwa integrują uchodźców”. Obecnie należy do niej 1.500 firm, głównie małych i średnich, które stworzyły już ponad dwa i pół tysiąca miejsc pracy dla przybyszów z Afryki i Azji.

https://alebank.pl z 17 stycznia 2019 patrz treść artykułu

 

Hirsch: Przy niskim bezrobociu płace nie muszą rosnąć szybciej

Czy naprawdę jest tak, że gdy stopa bezrobocia spada do niezwykle niskich poziomów, to wywołuje to eksplozje płac?

https://forsal.pl/ z 17 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Kierowcy, spawacze i pielęgniarki w deficycie

Wydłużająca się lista deficytowych zawodów, która w trzech województwach przekracza już 50 pozycji, sprawia, że coraz więcej Polaków może cieszyć się rynkiem pracownika.

https://www.rp.pl z 16 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

W sieci rozpruł się worek z ofertami pracy

Liczba opublikowanych w internecie ogłoszeń pracodawców pobiła nowy rekord, przekraczając w ubiegłym roku 2,4 mln. To efekt dużej liczby nowych miejsc, ale i ostrej walki o pracowników.

https://www.rp.pl z 16 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Barometr Zawodów 2019: wielki popyt na budowlańców i brak pracy dla ekonomistów

Brakuje pracowników i pracownic: przede wszystkim w pracach prostszych i tych wymagających kwalifikacji.

wyborcza.pl/ z 14 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Nikt nie wie, ilu jest Polaków

Nikomu nie opłaca się zmieniać sposobu liczenia. Powodów jest wiele, bo np. urealnienie liczby ludności oznacza dla nas mniej głosów w Unii Europejskiej.

https://edgp.gazetaprawna.pl z 11 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Pracowity jak polski emeryt.

Jak w wynika z danych ZUS nawet połowa osób aktywnych zawodowo uzyskujących uprawnienia emerytalne zostaje na rynku pracy. ZUS zyskuje na tym blisko 2 mld zł.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 10 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Eurostat: bezrobocie w Polsce znacznie poniżej europejskiej średniej

Jak wynika z najnowszego badania Eurostatu, w listopadzie br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,8 proc., tyle samo co we wrześniu i październiku. To znacznie poniżej średniej europejskiej – w listopadzie stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej wyniosła 6,7 proc., a w krajach strefy euro – 7,9 proc.

https://www.gov.pl/ z 9 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Turkusowa rewolucja w PKS Gdańsk-Oliwa

Chciałbym usłyszeć kiedyś od odchodzącego na emeryturę pracownika: nic lepszego nie mogło mi się przytrafić niż praca w tej firmie - napisał Rafał Olszewski, prezes przedsiębiorstwa transportowego PKS Gdańsk-Oliwa w liście do podwładnych. A potem zlikwidował stanowiska kierownicze i wprowadził tzw. turkusowe zarządzanie.

trojmiasto.wyborcza.pl z 8 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Pomorski Urząd Pracy: Kobiety nie chcą pracować. Eksperci wskazują na 500 plus

Kobiety w województwie pomorskim są mniej aktywne zawodowo niż mężczyźni - wynika z danych zebranych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

trojmiasto.wyborcza.pl z 5 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Firmy zmuszone do walki o utrzymanie pracowników

Chociaż w 2019 r. pracodawcy nie zamierzają szarżować z podwyżkami, to do większego wzrostu wynagrodzeń może ich skłonić konkurencja próbująca podkupić fachowców i specjalistów.

https://www.rp.pl/ z 3 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Czy sztuczna inteligencja pozbawi ludzi pracy w korporacjach

Tam, gdzie mamy do czynienia z dużą ilością danych, a praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności, można znaleźć sposób na zastąpienie człowieka jakąś formą sztucznej inteligencji

wyborcza.pl/ z 2 stycznia 2019 patrz treść artykułu
 

Polska gospodarka na piątkę. Taki zbieg pozytywnych czynników nie zdarza się często

Duży popyt, mała inflacja, silny wzrost płac i długo oczekiwane odbicie inwestycji. To, że w tym roku koniunktura gospodarcza będzie sprzyjała, prognozowało wielu ekspertów. Jednak tego, że uda się zamknąć rok w tak dobrych nastrojach, nikt nie przewidział.

https://forsal.pl/ z 31 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Wszyscy zapłacimy, jeśli pracownicy z Ukrainy wyjadą do Niemiec

Niemcy wprowadzili ułatwienia dla szukających tam pracy Ukraińców. Co to oznacza dla Polski - tłumaczy były europoseł Paweł Kowal.

https://plus.dziennikbaltycki.pl/ z 20 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Weterynarze chcą podwyżek

Szef rządu pominął milczeniem ponad 2 tys. wniosków złożonych w jego kancelarii przez tę grupę zawodową. Inspekcja weterynaryjna rozpoczyna protest.

https://www.rp.pl/ z 19 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Wynagrodzenia rosną coraz szybciej

Ważne dla firm: Koszty związane z rekrutacją nowego pracownika są dla pracodawców coraz wyższe. I nie zawsze udaje się znaleźć osobę o odpowiednich kwalifikacjach.

https://konfederacjalewiatan.pl/ z 18 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Kultura feedbacku zapewnia efektywniejszą pracę załogi - mówi Anna Panek z Vivus Finance

Za pięć lat liczba pracujących Polaków zmaleje o milion – wynika z prognoz ZUS.

https://www.pulshr.pl/ z 17 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Poczta Polska w trzy lata zatrudniła 600 niepełnosprawnych. Planuje kolejne rekrutacje

- Pracodawcy muszą inaczej zacząć myśleć o niepełnosprawności. Często zapomina się, że są to również osoby, które normalnie funkcjonują, a niepełnosprawności nie da się wyłapać w kontakcie osobistym.

https://www.pulshr.pl/ z 14 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Rośnie liczba emerytów, maleje pracujących

Za pięć lat liczba pracujących Polaków zmaleje o milion – wynika z prognoz ZUS.

https://www.rp.pl/ z 13 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Cudzoziemcy w Polsce. 200 tys. osób z zezwoleniem na pobyt czasowy

Ukraina, Indie, Wietnam, Chiny oraz Białorusi. Obywatele tych państw posiadają najwięcej zezwoleń na pobyt czasowy. W sumie taki o taki dokument posiada ok. 200. tys. obcokrajowców.

https://www.pulshr.pl/ z 12 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Protest pracowników sądów: poszli na zwolnienia lekarskie, brakuje rąk do pracy

Tam, gdzie sytuacja jest patowa, sprawy spadają z wokand. Gdzie się da, obecni w pracy urzędnicy ratują wydziały dotknięte L4. Resort monitoruje protest i przyznaje: pracownicy administracji sądowej zarabiają za mało.

https://www.rp.pl/ z 11 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Blisko 600 tys. cudzoziemców płaci składki ZUS

Około 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw płaci składki ZUS. Największą grupę ubezpieczonych stanowią Ukraińcy. Jak wynika z opracowania przygotowanego przez ZUS w Opolu, składki na konto naszego ubezpieczyciela wpłaca ponad 441 tys. obywateli Ukrainy.

https://www.pulshr.pl/ z 9 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Młodzi gdańszczanie zakładają szkolne spółdzielnie. Uczniowskie biznesy kwitną.

W 2018 roku w Gdańsku powstało aż 28 uczniowskich spółdzielni. To niezaprzeczalny sukces projektu edukacyjnego, który był przez ponad rok realizowany w gdańskich szkołach przez Stowarzyszenie Morena.

https://dziennikbaltycki.pl/ z 6 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Stopa bezrobocia rejestrowanego może wynieść na koniec roku 5,9 proc.

- Stopa bezrobocia rejestrowanego może wynieść 5,9% na koniec roku wobec 5,8% szacowanych na koniec listopada, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

https://forsal.pl/ z 6 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Cudzoziemcy poczekają do wyborów.

Stanęły prace nad ustawą, która miała zliberalizować politykę migracyjną.

https://wiadomosci.dziennik.pl/ z 5 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Klauzule społeczne w przetargach z błędami: W administracji wystarczy zatrudnić na 1/32 etatu

Administracja publiczna coraz częściej narzuca klauzule społeczne w przetargach.

https://serwisy.gazetaprawna.pl z 4 grudnia 2018 patrz treść artykułu
 

Ukraińcy chcą pracy po godzinach

Migranci z Ukrainy pracują po 10–12 godzin dziennie, a brak znajomości języka, przepisów, w tym zasad BHP, częściej naraża ich na nadużycia i wypadki.

https://www.rp.pl/ z 29 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

800 nowych miejsc pracy, kolejne 300 niebawem.

Około 110 mln zł czeka na przedsiębiorstwa społeczne, które chcą zainwestować w rozwój. Program ekonomii społecznej prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego.

https://www.pulshr.pl/ z 30 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy wspiera małe firmy

W 2017 r. ponad 18,7 tys. pracodawców otrzymało dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników. Najwięcej z nich działało w służbie zdrowia, przetwórstwie przemysłowym i handlu.

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 28 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

W Polsce eksport generuje 1,6 mln miejsc pracy

Unijny eksport ma coraz większe znaczenie dla gospodarki. Z badań opublikowanych 27 listopada przez Komisję Europejską wynika, że wspiera on obecnie 36 mln miejsc pracy w całej Europie. To o dwie trzecie więcej niż w 2000 roku.

https://www.pulshr.pl/ z 27 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Kto i gdzie pracował? GUS podał najnowsze dane o rynku pracy

Pod koniec trzeciego kwartału 2018 roku w Polsce pracowało 54,6 proc. społeczeństwa w wieku 15 lat i więcej. W skali roku wskaźnik tez wzrósł o 0,6 punktu procentowego.

https://www.pulshr.pl/ z 26 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Zbliża się zmierzch rynku pracownika

Po ponad roku ostrej konkurencji o pracowników firmy pilniej liczą koszty i ostrożniej tworzą nowe stanowiska.

https://www.rp.pl/ z 23 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Bezrobocie rekordowo niskie

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,7 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z wrześniem. W październiku spadła liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy.

https://www.pulshr.pl z 22 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Rynek pracownika nie istnieje?

Jeżeli mamy określić, w jaki sposób obecny rynek, to będzie to rynek nieudolnego pracodawcy - wytwarzającego nisko wydajne produkty na tle europejskiej konkurencji.

https://www.pulshr.pl z 21 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Analiza danych to nie wszystko. Brakuje kadry zarządzającej

Specjaliści data science to obecnie jedni z najbardziej poszukiwanych pracowników w wielu branżach. Ich zarobki miesięczne oscylują w górnych granicach wynagrodzeń w branży IT osiągając nierzadko poziomy pięciocyfrowe. Ale nawet najlepszy zespół analityków nie osiągnie przewagi konkurencyjnej bez odpowiednio przygotowanych do tego menedżerów.

https://www.pulshr.pl z 20 listopada 2018 patrz treść artykułu
 

Maleją szanse Polski w rywalizacji o Ukraińców

To ostatni dzwonek, by zawalczyć o pracowników z Ukrainy, których zaczynają już rekrutować Niemcy. Podbierają ich też Czesi i Słowacy, kusząc wyższą płacą i dwuletnim kontraktem.

https://www.rp.pl/ z 19 listopada 2018 patrz treść artykułu