#
Media o pomorskim rynku pracy


Starość wywoła rewolucję. Nadchodzi trzęsienie na rynku pracy

Coraz dłuższe życie wywoła spore trzęsienie ziemi na rynku pracy. Dzisiejszy spór pracowników i pracodawców już za kilka lat będzie miłym wspomnieniem niewielkich problemów.

http://www.gazetaprawna.pl/ z 20 października 2017 r.  patrz treść artykułu

 

Polski rynek pracy potrzebuje Ukraińców

Obywatele Ukrainy przyjeżdżają do Polski z powodów ekonomicznych i politycznych. Coraz większą liczbę Ukraińców możemy spotkać za ladą, w usługach czy szpitalach. A jak z ich obecnością radzi sobie polski rynek pracy? Według raportu „Ukraińska emigracja do Polski. (Analiza zjawiska w kontekście sytuacji na rynku pracy)", przygotowanego przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Ukraińcy ciężko pracują, wydają pieniądze u nas i transferują je do ojczyzny.

http://www.rp.pl/ z 19 października 2017 r.   patrz treść artykułu

 

Do pracy potrzebni od zaraz

Zwiększanie innowacyjności w firmach i kształcenie pracowników z nowymi kompetencjami to dziś największe wyzwania stojące przed małymi i średnimi firmami. W Polsce bez pracy pozostaje milion osób. Mamy najniższe od 26 lat bezrobocie, ale pracodawcom brakuje rąk do pracy. Dlatego ten milion jest dla nas taki ważny – mówił podczas panelu „Praca 4.0, czyli wyzwania stawiane rynkowi pracy" podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw Stanisław Szwed, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej. Powiedział, że resort chce bardziej uelastycznić rynek pracy, by zaspokoić popyt i odejść od limitów np. wieku. Dopłaty dla młodych pracowników i 50+ już nie wystarczają. To szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które odpowiadają za 70 proc. miejsc pracy.

http://www.rp.pl/ z 19 października 2017 r.   patrz treść artykułuPolska wśród krajów z najniższą różnicą w zarobkach kobiet i mężczyzn

Żyjemy dłużej, ale na starość zdrowie nam nie dopisuje tak, jak mieszkańcom Europy Zachodniej. Nie pijemy tyle alkoholu, na ile mógłby wskazywać stereotyp Polaka. Ale też nie jesteśmy fanami sportów. GUS i Eurostat opublikowały dane – z podziałem na płeć, z których można nakreślić portret Polaka na tle innych krajów europejskich.

http://www.gazetaprawna.pl/ z 19 października 2017 r. patrz treść artykułu

 

Nie tylko Ukraińcy. Rośnie liczba Białorusinów w Polsce

Polski rynek pracy aż tak potrzebuje pracowników z zagranicy? Bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim od przeszło ćwierćwiecza poziomie. W związku z tym rosną wymagania płacowe i coraz trudniej znaleźć jest pracowników. By uzupełnić braki w kadrze roboczej, pracodawcom łatwiej jest zatrudniać imigrantów niż inwestować w podnoszenie wydajności produkcji i automatyzację. Nic więc dziwnego, że liczba zagranicznych pracowników rośnie, a wielu z nich dba o legalizację pobytu. Widać to wyraźnie w statystykach Urzędu ds. Cudzoziemców.

http://www.rp.pl/ z 17 października 2017 r. patrz treść artykułu


Presja płacowa nie chce ustąpić

We wrześniu zatrudnienie i wynagrodzenia rosły wolniej niż w sierpniu. Ale w przypadku płac to tylko przejściowe wahnięcie. Do końca roku mogą się rozpędzić nawet do 8 proc. Wrześniowe wskaźniki pokazały delikatne schłodzenie mocno rozgrzanego dotychczas rynku pracy. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 4,5 proc. rok do roku, podczas gdy w sierpniu o 4,6 proc. – wynika z wtorkowych danych GUS. W samym wrześniu przybyło 5,2 tys. miejsc pracy, czyli dwa razy mniej niż we wrześniu zeszłego roku (wówczas było to 11 tys.). Z kolei przeciętne wynagrodzenie wzrosło we wrześniu o 6 proc. rok do roku. To mniej, niż oczekiwali ekonomiści ankietowani przez „Parkiet" (6,2 proc.) i mniej niż wzrost w sierpniu (6,6 proc.). Płace straciły nieco impet mimo wypłaty premii w górnictwie (m.in. w JSW), co zwykle mocno wpływa na ogólny wskaźnik, i podwyżek w kilku dużych firmach (np. PKP Cargo). Okazuje się, że czynnikiem osłabiającym wzrost płac mogła być niekorzystna różnica w liczbie dni roboczych.

http://www.rp.pl/ z 18 października 2017 r.   patrz treść artykułu

 

Nasze zaangażowanie w pracę najniższe od lat

Do 48 proc. spadł w Polsce odsetek zaangażowanych pracowników. Polacy bardziej krytycznie oceniają teraz swoich pracodawców i więcej od nich oczekują. Gdy we wrześniu Steve Cohen, dyrektor w JP Morgan, ogłaszał oficjalnie otwarcie Centrum Korporacyjnego banku w Warszawie, podkreślał wysoką etykę pracy i zaangażowanie Polaków. Jak jednak wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" raportu firmy doradczej Aon Hewitt, z naszym zaangażowaniem w pracę nie jest teraz najlepiej. A tak naprawdę, jest najgorzej od czterech lat.

http://www.rp.pl/ z 17 października 2017 r. pełna treść artykułu


Nie ma wolności bez przedsiębiorczości: Przedsiębiorców czeka multi-kulti na rynku pracy

Firmy szukają pracowników z coraz bardziej egzotycznych krajów. Zaczynają się u nas pojawiać spawacze z Bangladeszu i informatycy z Indii. Playsoft, gdańska firma zajmująca się tworzeniem gier i aplikacji, zatrudnia ok. 70 osób. Kilkanaścioro z nich to cudzoziemcy z Ukrainy, Rosji, Francji, Indii, a nawet Brazylii. Część z nich sama znalazła pracę w firmie lub dostała rekomendacje od innych obcokrajowców, a część została wybrana przez rekruterów. To wciąż wyjątkowa sytuacja, ale jak podkreślają eksperci – takich firm z pracownikami z całego świata może, a właściwie powinno być u nas niedługo o wiele więcej.

http://www.praca.gazetaprawna.pl/ z 17 października 2017 r.  pełna treść artykułu

 

Pracodawcy otwierają się na pracowników 50+

Prawie 27 proc. firm zapowiada, że w najbliższym czasie będzie zatrudniać osoby powyżej 50. roku życia. Dla niemal co dziesiątej jest to konieczność ze względu na deficyt młodszych kandydatów. Latem tego roku 86 proc. firm zatrudniało pracowników 50+. To o 10 pkt proc. więcej niż na początku ub.r. – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej" badania agencji zatrudnienia Work Service."Korzystają na tym obie strony: pracodawcy rekompensują sobie deficyty w innych grupach wiekowych, a pracownicy po 50. roku życia mają większe szanse na pracę niż jeszcze kilka lat temu" – podkreśla Andrzej Kubisiak, dyrektor zespołu analiz w Work Service, przypominając, że w II kw. bezrobocie w grupie 55–64 lata wynosiło tylko 4 proc.

http://rp.pl/ z 16 października 2017 r. pełna treść artykułu

 

Coraz więcej Ukraińców nielegalnie pracuje w Polsce. A ma być ich jeszcze więcej

W Polsce jest już ich ponad półtora miliona. Przyjeżdżają pracować, zarabiać i szukać lepszego życia. Chodzi o obcokrajowców spoza Unii Europejskiej. 90 procent z nich stanowią obywatele Ukrainy. Jak wyjaśnia komandor podporucznik Zbigniew Lenart, zastępca naczelnika wydziału do spraw cudzoziemców Morskiego Oddziału Straży Granicznej, w 2016 roku cudzoziemcy spoza UE złożyli w Urzędzie Wojewódzkim prawie 4 tysiące wniosków o różne tytuły pobytowe. - W tym roku jest to już ponad 5 tysięcy wniosków. Świadczy to o zainteresowaniu pobytem długoterminowym, poza wizowym, w naszym kraju – podsumowuje.

http://www.radiogdansk.pl/ z 16 października 2017 r.  pełna treść artykułu

 

Jest praca po zawodówkach. Po technikach nie

Absolwenci większości szkół branżowych mają w pośredniakach do wyboru co najmniej dwie oferty zatrudnienia. Na jedną propozycję pracy dla techników przypada często aż kilkudziesięciu kandydatów. Jeszcze niedawno zawodówki były okryte złą sławą. To się jednak zmienia. Głównie dlatego, że przedsiębiorcy prześcigają się w ofertach pracy dla absolwentów tych szkół. Potwierdzają to dane Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej. Wynika z nich, że w pierwszym półroczu tego roku (podobnie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego) dla większości osób z zawodem objętym kształceniem w szkołach zawodowych, które się rejestrowały w urzędach pracy – przypadało często po kilka ofert zatrudnienia. Tak było w odniesieniu m.in. do spawaczy, kierowców, tynkarzy, cieśli, murarzy oraz operatorów różnego typu maszyn i urządzeń.

http://www.praca.gazetaprawna.pl/ z 12 października 2017 r.  pełna treść artykułu

 

Call centers walczą o kandydatów

Praca „na słuchawkach" dla niewielu osób jest wymarzonym zajęciem, lecz jej warunki znacząco poprawiła konkurencja o pracowników. "Już ok. 250 tysięcy osób pracuje w Polsce w branży call/contact center. Ta liczba z roku na rok rośnie, gdyż coraz więcej firm stawia na obsługę klienta w modelu zdalnym – twierdzi Marcin Sosnowski, dyrektor Stowarzyszenia Marketingu Bezpośredniego. Zaznacza, że call/contact centers to już nie tylko obsługa telefoniczna (czyli klasyczna „praca na słuchawkach"), ale w coraz większym stopniu również kontakt poprzez media społecznościowe i e-mail.

http://www.rp.pl/ z 11 października 2017 r. pełna treść artykułu

 

Sposób na pracownika

Firmy z Pomorza szukają sposobów, by dotrzeć także do kandydatów z innych regionów kraju. Niekiedy mogą tu liczyć na pomoc lokalnych władz.” Nasi pracodawcy są w stanie dużo zrobić w celu przyciągnięcia pracowników” – ocenia Tomasz Robaczewski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. Jak zaznacza, dotyczy to już nie tylko firm z Trójmiasta, gdzie praktycznie nie ma bezrobocia (w sierpniu w Sopocie wynosiło 2,1 proc., w Gdańsku i Gdyni zaś lekko przekraczało 3 proc.). O kandydatów do pracy rywalizują dzisiaj pracodawcy w większości pomorskich powiatów.” W tej chwili brakuje nawet Ukraińców, a firmy wyrywają sobie z rąk pracowników, szczególnie w budownictwie i w branży ICT” – twierdzi Tomasz Limon, dyrektor zarządzający Pracodawców Pomorza. Przyznaje, że przy dużej konkurencji o ręce do pracy sama publikacja standardowego ogłoszenia rekrutacyjnego już nie wystarcza.

http://rp.pl/ z 9 października 2017 r. pełna treść artykułu

Płace rosną i szybko nie zwolnią tempa

Niedobór pracowników wymusza podwyżki. Przede wszystkim dla specjalistów, ale także w handlu.Wzrost wynagrodzeń w regionie nabrał tempa. W sierpniu średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw zwiększyła się o 6,1 proc., do 4,6 tys. zł brutto – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Największy wzrost widać w handlu – w sierpniu wyniósł aż 10,7 proc. W ostatnich miesiącach praktycznie wszystkie sieci supermarketów starają się zatrzymać pracowników lub przyciągnąć nowych wyższymi płacami. Także na najniżej opłacanych stanowiskach. Ostatnio chociażby Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, informował o trzeciej już turze podwyżek na stanowisku sprzedawca-kasjer. Obecnie średnia płaca pracowników z trzyletnim stażem to 2,75 tys. brutto (plus możliwość uzyskania 330 zł miesięcznej premii), podczas gdy rok temu było to 2,4 tys. zł.

http://www.rp.pl/ z 9 października 2017 r. pełna treść artykułu

 

Pracodawca musi się wyróżnić

Walka o kandydatów zmusza firmy do większych inwestycji w rekrutację. Przebijanie się przez ścianę biurowca, strzelanie czy zjeżdżanie z dachu na linach – do niedawna takie ekstremalne zabawy bywały elementem imprez integracyjnych w niektórych firmach. Teraz, jak dowodzi przykład trójmiejskiej spółki IT Dynatrace, mogą być jednym z pomysłów także na rekrutację pracowników i budowanie dobrego wizerunku firmy na rynku pracy (Employer Branding). „Chcieliśmy w ten sposób przedstawić się lokalnemu środowisku IT, pokazać jako ciekawa, działająca niestandardowo firma i przekonać do nas większą liczbę odpowiednich kandydatów” – wyjaśnia Kamil Kazimierczak z Dynatrace.

http://rp.pl/ z 9 października 2017 r. pełna treść artykułu


Na rynku brakuje pracowników. Pracodawcy zaczynają ich szukać...w szkołach średnich

Pracownik młody, ale z bogatym doświadczeniem zawodowym, biegle posługujący się językiem obcym to marzenie wielu pracodawców. Klasy patronackie mogą pomóc je ziścić. Współpraca placówek edukacyjnych z biznesem pozwala uczniom rozpocząć naukę zawodu już na etapie szkoły średniej. Staże, które młodzież odbywa w firmach, przyczyniają się do rozwijania kompetencji niezbędnych w przyszłej pracy. Zdecydowaliśmy się otworzyć klasę patronacką w I Liceum Ogólnokształcącym w Opolu. Podczas lekcji uczymy uczniów profesjonalnej obsługi klienta i przekazujemy podstawową wiedzę z branży IT. Stawiamy również na naukę języków obcych. Kształcimy w końcu przyszłych pracowników sektora usług nowoczesnych - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Nowak, dyrektor centrum operacyjnego Capgemini Poland.

http://www.bankier.pl/ z 5 października 2017 r. pełna treść artykułu


Co trzeci Polak uważa, że imigranci utrudniają znalezienie pracy

Instytut badawczy Ipsos-MORI sprawdził, jak obywatele różnych państw postrzegają imigrantów. Co najmniej połowa z nich w każdym kraju uważa, że liczba cudzoziemców wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Najgorzej imigrantów postrzegają obywatele Turcji, Włoch i Rosji. Jak podaje Ipsos-MORI postrzeganie imigracji w wielu krajach jest bardzo złe - w państwach takich, jak Turcja, Włochy i Rosja cztery na dziesięć osób mówi, że ich kraj zmienia się dla nich na gorsze pod wpływem przyjezdnych. Tylko 21 proc. uważa, że imigracja ma pozytywny wpływ na ich państwo. W pozytywnym świetle zjawisko to stawiają obywatele Arabii Saudyjskiej, Inii i Wielkiej Brytanii. Natomiast jedynie 15 proc. Polaków ocenia imigrację pozytywnie.

http://www.bankier.pl/ z 5 października 2017 r. pełna treść artykułu


Ukraińcy chcą opuszczać ojczyznę na stałe

Z najnowszego sondażu kijowskiego centrum badań opinii publicznej Rejting wynika, że aż 35 proc. Ukraińców chce wyjechać za granicę na zawsze. Liczba tych, który rozważają emigrację, rośnie, ponieważ w ubiegłym roku chęć wyjazdu na stałe deklarowało około 30 proc. badanych. Gotowość do opuszczenia ojczyzny większość motywuje chęcią poprawy warunków życia. Mizerne zarobki Rewolucja na Majdanie, rosyjska aneksja Krymu i tocząca się od ponad trzech lat wojna w Donbasie zrobiły swoje. Jeżeli w 2013 roku średnia krajowa pensja na Ukrainie wynosiła równowartość 400 dolarów, to dzisiaj wynosi ok. 7 tys. hrywien, czyli zaledwie 260 dolarów. Dla porównania w sąsiedniej Białorusi średnia krajowa wypłata jest o połowę wyższa.

http://www.rp.pl z 4 października 2017 r. pełna treść artykułu


Dobra pensja nie zawsze zatrzyma ludzi w firmie

Podczas gdy zbyt niskie na tle rynku zarobki zwiększają ryzyko odpływu kadr, to konkurencyjne płace nie gwarantują ochrony przed utratą talentów. Chociaż wielu pracodawców jest przekonanych, że bardzo dobrze wynagradzani pracownicy nie będą odchodzić do konkurencji, to ich przekonanie niekoniecznie musi być zasadne – wynika z badania firmy doradczej Korn Ferry Hay Group (KFHG), do którego dotarła „Rzeczpospolita". – Trzeba wynagradzać zgodnie z rynkiem, a przepłacanie nie sprawia, że pracownicy w firmie zostaną – podkreśla Norbert Matusiak, ekspert KFHG.

http://www.rp.pl/ z 3 października 2017 r. pełna treść artykułu


Gdyńskie stocznie poszukują zawodowców

Zawodowcy potrzebni od zaraz. Aby zachęcić młode osoby do pracy w firmach związanych z gospodarką morską, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Gdynia stworzyły projekt „Odkrywamy gdyńskie stocznie gimnazjalistom”. W jego ramach w czwartek grupa 225 uczniów gdyńskich gimnazjów odwiedziła Bałtycki Port Nowych Technologii. – Projekt ma na celu przede wszystkim zapoznanie uczniów z możliwościami dalszego kształcenia w zawodach, które są rozwijające, mają przyszłość oraz są ważne dla Gdyni i całego Pomorza – mówi Krystyna Przyborowska, naczelnik Wydziału Edukacji Miasta Gdyni. Jak poinformował Jerzy Sińczak z PSSE, w przemyśle stoczniowym jest zapotrzebowanie na takie zawody jak spawacz czy monter kadłubów jednostek pływających. Brakuje jednak chętnych.

http://www.gospodarkamorska.tv z 1 października 2017 r. pełna treść artykułu


Emigracja specjalistów: najlepszy do życia Singapur, najwyższe zarobki w Szwajcarii

Najlepsze warunki do życia i pracy dla specjalistów zainteresowanych zagraniczną karierą oferuje Singapur. Największe pieniądze czekają jednak w Szwajcarii, a podwyżkę zarobków najmocniej odczuwa się, emigrując do Arabii Saudyjskiej – wynika z najnowszej edycji globalnego badania HSBC „Expat Explorer”. Gorsze niż w ubiegłym roku noty zaliczyła Polska. W poprzedniej edycji raportu mieściła się w gronie dwudziestu pięciu najwyżej ocenianych przez ekspatów krajów, tym razem zajęła dwudziestą ósmą pozycję, wyprzedzając Japonię czy Wietnam. Ranking powstał na bazie opinii 27,5 tys. pracujących za granicą specjalistów różnych narodowości, którzy w marcu i kwietniu br. oceniali zamieszkiwane kraje pod kątem warunków ekonomicznych, społecznych i sprzyjających rodzinom.

http://www.bankier.pl/ z 28 września 2017 r. pełna treść artykułu


Reforma edukacji dotknęła tysiące nauczycieli z Pomorza. Poważny problem z etatami

Jedna godzina dla wuefisty w Wejherowie, dwie dla nauczyciela wychowania do życia w rodzinie w Gdyni. Oferty pracy w wymiarze poniżej dziewięciu godzin stanowią jedną trzecią wszystkich dostępnych w serwisie pomorskiego kuratorium oświaty. Pracy na pełen etat nie ma nawet dla 10 proc. nauczycieli dotkniętych zwolnieniami. Związek Nauczycielstwa Polskiego policzył, że na Pomorzu PiS-owska reforma edukacji dotknęła ponad 2,5 tys. nauczycieli. 266 zostało zwolnionych, z 294 nie przedłużono umów na czas określony, 192 przeszło na emerytury, a 14 przeniesiono w stan nieczynny. 645 nauczycieli, żeby uchronić się...

http://trojmiasto.wyborcza.pl z 28 września 2017 r. pełna treść artykułu


Rynek mobilny. Nie ma co negować, warto wykorzystać

Kiedyś jadąc pociągiem byliśmy pochyleni nad gazetą, dziś nad smartfonem. Nie ma więc co utyskiwać, że coś złego dzieje się z naszą cywilizacją. Ludzie chcą mieć dostęp do informacji. Być może kiedyś będziemy je pobierać za pomocą chipów, a współcześni będą narzekać, że za czasów smartfonów było lepiej. Bo zmieniają się narzędzia, ale nie potrzeby - przekonywali eksperci na II Konferencji Mobilnej zorganizowanej przez portal Trojmiasto.pl. A mobile - czy nam się to podoba, czy nie - to dziś szansa na skuteczniejsze dotarcie do klienta ze swoją usługą i produktem. Jedni na wakacjach podziwiają zabytki, inni robią sobie z nimi selfie. Jedni słuchają koncertu swojego muzycznego idola, drudzy w czasie występu skupiają się tylko na tym, aby nagrać coś na swoją komórkę.

https://biznes.trojmiasto.pl z 28 września 2017 r. pełna treść artykułu


Polacy zarabiają za mało.

Praca (czyli my, pracownicy) - leży na podłodze i ledwo zipie. Ma złamany nos i wybite zęby. Nad nią stoi kapitał, który ją pobił. Taki obraz sytuacji pracowników w Polsce i na świecie kreśli w książce "To nie jest kraj dla pracowników" publicysta Rafał Woś. I tłumaczy, skąd się wzięła. W "To nie jest kraj dla pracowników" piszesz, że w Polsce praca - czyli pracownicy - dostała od kapitału w pysk. Znowu. A tymczasem według GUS płace wzrosły. Średnia pensja w sierpniu 2017 r. to 4492,63 zł. O 6,6 proc. więcej niż rok temu. - I gdyby polscy pracodawcy mieli trochę więcej rozumu, chęci współdziałania i zaufania do pracy, to byśmy ruszyli z miejsca. Dziś praca kojarzy się z tym, że na nią narzekasz. Idziesz do "tyry". A spędzasz w niej większość życia. Są badania prof. Herberta Kitschelta, wskazujące, że to praca decyduje o naszych poglądach politycznych.

http://weekend.gazeta.pl/ z 27 września 2017 r. pełna treść artykułu


Pracodawco, przygotuj się na Śnieżynki

Zarządzanie generacjami X, Y i Z czy współpraca międzypokoleniowa w firmie to tematy, które od wielu lat są wymieniane wśród największych wyzwań na rynku pracy. Pracodawcy prześcigają się w radach odnośnie umiejętnej motywacji i kooperacji z przedstawicielami młodego pokolenia. Wzrasta też liczba określeń i stereotypów względem Ygreków i Zetek, a zauważalną tendencją jest wyszczególnianie kolejnych podgrup w danym pokoleniu. Jeszcze niedawno rozpisywano się o Yummies, czyli osobach w okolicach dwudziestki, żyjących w dużych miastach i stawiających na luksusowe życie oraz dbających o swój wysoki status społeczny (zazwyczaj na koszt rodziców). Kolejną grupą wyróżnioną wśród Millenialsów są Henrycy (z ang. High Earner Not Rich Yet), którzy również dbają o wygodne, wielkomiejskie życie, otaczają się nowinkami technologicznymi, jednak w przeciwieństwie do Yummies, sami dbają o to, by zdobyć środki na dobra, którymi się otaczają (często poprzez zaciąganie kredytu). W ostatnich miesiącach, zwłaszcza na Zachodzie mówi się coraz częściej o pokoleniu Płatków Śniegu. Skąd ta nazwa i czym charakteryzują się jego przedstawiciele?

http://www.regiopraca.pl z 26 września 2017 r. pełna treść artykułu


Najwięcej szczęścia zapewnia praca w doradztwie

Jeśli chcesz mieć najwięcej satysfakcji i zadowolenia z pracy, wybierz usługi konsultingowe, HR albo dziennikarstwo – wynika z badania specjalistów, fachowców i menedżerów. Lepiej zaś unikać kontroli jakości, pracy fizycznej oraz administracji biurowej, gdzie wskaźnik szczęśliwości pracowników jest najmniejszy. Ten wskaźnik zmierzyła firma doradcza PwC, która przebadała jesienią minionego roku ponad 2,7 tys. przedstawicieli 19 obszarów zawodowych.

http://www.rp.pl z 26 września 2017 r. pełna treść artykułu


Pomorskie: około 2,2 tys. miejsc pracy dzięki nowym inwestycjom

Dyrektor Invest in Pomerania Wojciech Tyborowski poinformował w czwartek, że obserwowany jest wzrost zainteresowania województwem pomorskim. Spodziewamy się, że ten rok będzie rekordowy pod tym względem. Zamknęliśmy z sukcesem już dziewięć nowych projektów inwestycyjnych, które w najbliższym czasie przyczynią się do utworzenia 2,2 tys. miejsc pracy w regionie, a to jeszcze nie koniec - powiedział. Jego zdaniem o wysokiej atrakcyjności regionu świadczy fakt powstawania kolejnych centrów usług wspólnych, centrów IT oraz intensywnie rozwijający się sektor produkcji. Inwestują zarówno giganci - Swarovski, Ricoh czy Lacroix - jak i mniejsze firmy badawczo-rozwojowe - Benetel czy Eurofins Digital Testing - dodał.

http://www.bankier.pl z 21 września 2017 r. pełna treść artykułu


Coraz więcej młodych Polaków pracuje. Dorównamy unijnym standardom za 3-5 lat

Odsetek młodych osób w wieku do 24 lat, które pracowały, wynosił w Polsce 29,5% w I kw. br. wobec średniej unijnej 34,2% (jak wynika z danych OECD). Wskaźnik ten będzie w Polsce wzrastał, co dodatkowo wzmocnią pracujący u nas studenci z Ukrainy, i w ciągu 3-5 lat powinien osiągnąć poziom średniej Unii Europejskiej, wynika z prognozy Personnel Service. Co istotne, gdybyśmy osiągnęli ten wynik, liczba pracujących młodych osób mogłaby się zwiększyć o ponad 200 tys. "Młodych i pracujących osób polski rynek pracy nigdy tak bardzo nie potrzebował jak teraz. Wynika to z jednej strony z najniższego w ostatnich latach bezrobocia, a z drugiej z niżu demograficznego, który pracodawcy bardzo mocno odczuwają. Dlatego każda dodatkowa siła robocza jest na wagę złota. Młodzi Ukraińcy czy Białorusini, którzy nie tylko przyjeżdżają tu studiować, ale też coraz częściej w tym samym czasie pracują, stanowią ratunek dla kawiarni, restauracji czy sklepów. Co istotne, w warunkach mniejszej dostępności młodej kadry, pracodawcy bardziej o nią zabiegają i oferują większą elastyczność czy lepsze warunki płacowe" - powiedział prezes Personnel Service Krzysztof Inglot, cytowany w komunikacie.

http://forsal.pl z 20 września 2017 r. pełna treść artykułu


Raport: Dlaczego Polacy pracują coraz dłużej?

Polacy pracują średnio 45 godzin tygodniowo - tak wynika z danych Kantar Millward Brown dla Work Service. Czas pracy przekłada się na wysokość zarobków – najwięcej w miejscu zatrudnienia spędzają ci, którzy otrzymują najwyższe wynagrodzenie czyli ponad 3999 zł miesięcznie i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Co więcej, z powodu deficytu kandydatów pracodawcy coraz częściej sięgają po nadgodziny i to w sytuacji, kiedy Polacy już i tak znajdują się wśród najbardziej zapracowanych obywateli na świecie. Firmy nie mają jednak wyboru – już teraz wykorzystują moce produkcyjne w ponad 83%.

https://hrpolska.pl z 20 września 2017 r. pełna treść artykułu


Przeprowadzka dla pracy? Wszystko jest kwestią ceny

Jeszcze do niedawna to bezrobotni wyjeżdżali za pracą, teraz praca szuka ich. Rekruterzy coraz częściej wykonują telefony, namawiając kandydatów do relokacji. Najczęściej słyszą: "Za ile?". Ale na zarobkach rozmowa się nie kończy. Wywracanie życia do góry nogami kosztuje. Jeszcze kilka lat temu o takiej sytuacji na rynku pracy można było tylko pomarzyć. W 2004 roku, w najtrudniejszym momencie, stopa bezrobocia sięgnęła ponad 20,6 proc. Dziś jest na szczęście zupełnie inaczej, częściej to praca szuka pracownika. Pracodawcy, którzy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami w swoich miastach, muszą szukać w innych rejonach kraju. Liczą przy tym na mobilność Polaków. Ale aby skusić ich do zmiany miejsca zamieszkania, muszą się nieźle nagimnastykować. Na najlepsze oferty mogą liczyć specjaliści i menedżerowie. Ale pracownikom fizycznym też trzeba zapewnić odpowiednie warunki relokacji – choć najczęściej krótkotrwałe, bo sezonowe. Zwykle w postaci opłaconych dojazdów do pracy czy kwater pracowniczych.

http://wyborcza.pl/ z 18 września 2017 r. pełna treść artykułu


Nepalczyka i Hindusa pilnie zatrudnię: Pracownicy z Azji zapełniają wakaty w naszych firmach

Spawacze z Indii, informatycy z Chin, robotnicy z Bangladeszu. Pracodawcy sięgają po ludzi spoza Europy. – Zostało nam kilku ostatnich pracowników. Po prostu pokończyły im się roczne kontrakty, a na taki czas mogliśmy ich zatrudnić. Za jakiś miesiąc zaczniemy jednak planować budżet na przyszły rok i będziemy też mogli rozważyć, czy uda nam się sprowadzić z zagranicy kolejną partię pracowników – mówi w rozmowie z DGP Bogusław Mrzygłód, zastępca dyrektora ds. handlu i marketingu energetycznej firmy Remak, która rok temu ściągnęła do siebie 60 spawaczy z Indii.

http://praca.gazetaprawna.pl z 18 września 2017 r. pełna treść artykułu


Ochrona przegrywa z rosnącymi płacami

– Jest dramat. Branża ochrony gorączkowo poszukuje pracowników. Spółkom pilnującym osiedli, placów budów i obiektów publicznych podlegających obowiązkowej ochronie brakuje na dziś 15–20 tys. ludzi – narzeka Sławomir Wagner, prezes Polskiej Izby Ochrony. Najtrudniej uzupełnić szeregi kwalifikowanych pracowników z uprawnieniami do konwojowania gotówki i posługiwania się bronią. To elita wśród strażników, niestety, zdobycie kwalifikacji stało się ostatnio trudniejsze.

http://www.rp.pl/ z 14 września 2017 r. pełna treść artykułu


Polska w czołówce wzrostu liczby pracujących

W II kwartale, jak podał w środę Eurostat, zatrudnienie w Unii Europejskiej zwiększyło się o 0,4 proc. w porównaniu z I kwartałem, gdy wzrosło o 0,5 proc. Tymczasem w Polsce wzrosło ono o 0,8 proc., po zwyżce o 0,7 proc. w I kwartale. Liczba pracujących szybciej rosła tylko w Hiszpanii i na Malcie. To zaskakujące w świetle utyskiwań firm, że nie mogą znaleźć pracowników. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że już dla 37 proc. polskich przedsiębiorstw przemysłowych jest to największa bariera rozwoju. Od początku lat 90. XX w. ten odsetek nie był tak wysoki. Średnio w UE problem ze znalezieniem pracowników raportuje 15 proc. producentów, a w Hiszpanii, gdzie stopa bezrobocia przewyższa 17 proc., zaledwie 1,3 proc. W naszym regionie odsetek firm, dla których główną barierą rozwoju jest niedobór kadr, wyższy niż w Polsce jest w Czechach i na Węgrzech. Zatrudnienie w tych krajach wzrosło w II kwartale odpowiednio o 0,4 i 0,3 proc. Również na Malcie deklarowanym przez firmy problemom ze znalezieniem pracowników towarzyszy szybki wzrost zatrudnienia.

http://www.rp.pl/ z 13 września 2017 r. pełna treść artykułu


Bezrobocie w Polsce. "Pracownicy są potrzebni. Gdyby ludzi szkolić lub zaktywizować, znaleźliby pracę"

Jacek Naliwajek rozmawiał z Katarzyną Królak, trenerką biznesu, psychologiem, certyfikowanym coachem, która specjalizuje się w projektach CSR z obszaru rozwoju pracowników i wdrażania systemów wspierających zarządzanie zasobami ludzkimi oraz dr Jakubem Szmitem, z zespołu prawnego Biura Eksperckiego Dialogu i Polityki Społecznej NSZZ Solidarność. - Bezrobocie nie spadło, a jesteśmy w okresie letnim, kiedy bezrobocie powinno maleć ze względu na prace sezonowe. Można to potraktować jako pierwszy sygnał niebezpieczeństwa - mówił Jakub Szmit. - Te 7 proc. to być może osoby, które mają problemy z powrotem lub wejściem na rynek pracy. Ta grupa będzie wymagała większego nakładu sił i środków, żeby na ten rynek wrócić, a jeśli to zestawić z danymi o nieobsadzonych miejscach pracy, to widać, że pracownicy są potrzebni. Gdyby zostali doszkoleni lub zaktywizowani, pracę by znaleźli – dodał.

http://radiogdansk.pl/ z 11 września 2017 r. pełna treść artykułu


60 proc. większych firm ma problemy ze znalezieniem pracowników

Już 60 proc. dużych i średnich polskich firm ma problemy ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników; ich skłonność do realnego podniesienia płac jednak nie wzrosła, a nawet spadła - wynika z przekazanego PAP raportu International Business Report firmy Grand Thornton. "Silna koniunktura gospodarcza w Polsce coraz wyraźniej odbija się na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że coraz więcej firm nie jest w stanie zrekrutować odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. (...). Już 60 proc. średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że ma +duży+ bądź +bardzo duży+ problem ze znalezieniem osób na niektóre stanowiska i że jest to dla nich bariera w rozwoju" - napisano w dokumencie.

http://forsal.pl z 11 września 2017 r. pełna treść artykułu


Zacięta walka o programistów

W Polsce brakuje 30–50 tys. ekspertów IT. Uczelnie wyższe wprowadzają nowe kierunki, a uczniowie podstawówek już od wczesnych lat mają zajęcia z programowania – ale to wszystko za mało. Firmy nie czekają biernie na nową kadrę. Same organizują szkolenia i coraz częściej sięgają po pracowników spoza lokalnych rynków. Jest to tym łatwiejsze, że w IT można z powodzeniem pracować zdalnie. W walce o nowe kadry branża korzysta z dobrodziejstw nowych technologii: powstają specjalne programy do rekrutacji programistów, które działają w chmurze i wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji.

http://www.rp.pl/ z 10 września 2017 r. pełna treść artykułu


Firmy jeszcze znajdują pracowników

Liczba wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła na koniec II kwartału 122 tys. W porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku zwiększyła się o 29,4 proc., a w porównaniu z I kwartałem br. – o 2,7 proc. Opublikowane w piątek przez GUS dane sugerują, że polskim przedsiębiorcom coraz bardziej dają się we znaki kłopoty z zapełnieniem wakatów. Świadczy o tym w szczególności fakt, że wśród tych 122 tys. wakatów tylko 24,7 tys. stanowiły miejsca pracy utworzone w II kwartale. Pozostałych blisko 80 tys. było nieobsadzonych dłużej.

http://www.rp.pl z 10 września 2017 r. pełna treść artykułu