#
Media o pomorskim rynku pracy


Co czwarty programista będzie kobietą?

Branża IT należy do jednych z najlepiej rozwijających się oraz otwartych na różnorodność. Choć nadal 90 proc. programistów to mężczyźni, sytuacja zmienia się dynamicznie. Kobiety coraz śmielej wkraczają do IT, zachęcone lukratywną branżą, wynagrodzeniami i benefitami. Już teraz odsetek pań szkolących się do pracy w tym sektorze wynosi blisko 28 proc. i stale wzrasta.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 10 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Wynagrodzenia Ukraińców w Polsce rosną szybciej niż Polaków

Wynagrodzenia obywateli Ukrainy pracujących w Polsce urosły w mniej niż pół roku o 20-30 proc. Wynagrodzenia Polaków w sektorze przedsiębiorstw zanotowały w październiku również rekordowy wzrost rok do roku, ale było to „tylko” 7,4 proc.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 9 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Coraz więcej wakatów w polskich firmach

Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce na koniec III kwartału wynosiła 131,2 tys., o 37 proc. więcej, niż przed rokiem. To świadczy o kłopotach firm z rekrutacją pracowników, ale też o szybkim wzroście popytu na pracę.

http://www.rp.pl/  z 8 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Ukryci przed pracą

Liczba osób niepracujących, ale możliwych do przywrócenia na rynek pracy może sięgać nawet 4 mln – wyliczyli ekonomiści z Narodowego Banku Polskiego. Chodzi m.in. o mieszkańców wsi i kobiety zajmujące się domem. Z badań NBP wynika, że najszerzej definiowana stopa bezrobocia sięga 25 proc., podczas gdy jej definiowana zwyczajowo wersja wynosiła w III kwartale br. zaledwie 4,7 proc.

http://www.rp.pl/  z 7 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Rozdmuchany problem niedoboru pracowników?

W III kwartale, jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, stopa bezrobocia w Polsce zmalała do 4,7 proc. z 5 proc. kwartał wcześniej. To nowe historyczne minimum. Liczba bezrobotnych (czyli poszukujących pracy i gotowych ją podjąć) w wieku 15–74 lata stopniała do zaledwie 818 tys. W tym świetle nie dziwią coraz powszechniejsze utyskiwania przedsiębiorców na niedobór pracowników.

http://www.rp.pl/ z 7 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Nie bójmy się robotów

Internet rzeczy, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i automatyzacja napędzają zmiany we współczesnej gospodarce. Technologie te stanowią też punkt zwrotny w polityce zatrudniania i sposobie zarządzania przedsiębiorstwami.

http://www.rp.pl/  z 7 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Ekonomia na żądanie zmienia rynek pracy

Rewolucja technologiczna stoi za nowym zjawiskiem na rynku pracy, które już w 2015 r. „The New York Times" nazwał „uberyzacją pracy" (z ang. uberisation of work). To efekt oddziaływania na rynek pracy działalności takich cyfrowych platform, jak Uber, Lyft, TaskRabbit czy Airbnb. Sposób, w jaki działają na rynku, doczekał się także własnego określenia – ekonomia na żądanie (z ang. Economy On-Demand), a tę część rynku pracy zaczęto nazywać „kierowaną aplikacjami" (z ang. app-driven labour market).

http://www.rp.pl/  z 6 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Profesor Orłowski: Praca kobiet równa się wyższy wzrost gospodarczy

Wzrost gospodarczy zależy od pracy, kapitału i wiedzy. A utalentowani ludzie są zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jeśli w Polsce z powodów kulturowych kobiet pracuje mniej niż mężczyzn tracimy część talentów, które mogłyby się przyczynić do szybszego rozwoju gospodarki.

http://trojmiasto.wyborcza.pl/ z 4 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Szwed: zniesienie wiz w UE dla Ukraińców nie wpłynęło na nasz rynek

Zniesienie obowiązku posiadania wiz do krajów UE dla obywateli Ukrainy nie spowodowało odpływu tych pracowników z polskiego rynku pracy – podkreślił dla PAP wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed. Przypomniał, że Ukraińcy muszą posiadać zezwolenie, aby pracować na terenie UE.

http://www.gazetaprawna.pl/ z 3 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Obcokrajowcy ratunkiem dla pomorskiego rynku pracy

Racjonalna i długofalowa polityka migracyjna w stosunku do obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy może być jednym z ważniejszych sposobów na uzupełnienie niedoboru kadr na rynku pracy – uważają uczestnicy Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

http://www.gospodarkamorska.pl/ z 1 grudnia 2017 r.                    patrz treść artykułu

Pomorskie: obcokrajowcy ratunkiem dla rynku pracy

Racjonalna i długofalowa polityka migracyjna w stosunku do obcokrajowców, głównie obywateli Ukrainy może być jednym z ważniejszych sposobów na uzupełnienie niedoboru kadr na rynku pracy – uważają uczestnicy Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

http://forsal.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

"Aktywny senior" w Gdańsku. Starzejmy się w głowie: można być staruszkiem mając i dwadzieścia lat...

Starzejemy się w głowie. Można być staruszkiem mając dwadzieścia lat i można być młodzieńcem mając lat 60 czy 80. Wszystko zależy od tego, jak o sobie myślimy - zapewniała w czwartek 30 listopada na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Monika Mazurek. Prawie 200 seniorów słuchało wykładów o różnych pomysłach na aktywność w starszym wieku.

http://www.dziennikbaltycki.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu


Mamy kłopot z rosnącą inflacją - ceny rosną, brakuje rąk do pracy

W przyszłym roku wzrost gospodarczy niemal na pewno spowolni, więc Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała jednocześnie stabilizować ceny i pobudzać gasnący wzrost gospodarczy. To zadanie nie do wykonania.

http://wyborcza.pl/ z 30 listopada 2017 r.                     patrz treść artykułu

Roboty wkrótce zabiorą 800 milionów miejsc pracy. W jakich zawodach?

Roboty i automaty zagrażają pracownikom, ostrzega ośrodek McKinsey Global Institute. W przeciągu zaledwie 13 lat pracę straci przez nie 800 milionów ludzi. Bać się powinny księgowe, spokojni o pracę mogą być lekarze i... barmani.

http://www.dziennikbaltycki.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

Niemal wszystkim specjalistom i menadżerom 2017 r. przyniósł podwyżki. O ile?

Większość specjalistów i menedżerów otrzymało w ciągu mijającego roku podwyżkę – ponad połowa do 20 proc. wcześniejszego wynagrodzenia. Co dziesiąty zarabia obecnie o ponad jedną piątą więcej. Nie dostałeś podwyżki, pewnie myslisz o zmianie pracodawcy...

http://www.dziennikbaltycki.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

 

Dwóch na trzech specjalistów i menedżerów z podwyżką w 2017 roku

Większość specjalistów i menedżerów otrzymało w ciągu mijającegoroku podwyżkę. Ponad połowa zapytanych o od 1 do 20 proc., a co dziesiąty zarabia obecnie o ponad jedną piątą więcej - wynika z 7. edycji raportu Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy"*.

http://gazetapraca.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

Specjalista z wyższą pensją, ale nadal otwarty na zmiany pracy

Nawet wysoka podwyżka nie zagwarantuje lojalności pracownika. Jednak jej brak zwiększa dzisiaj ryzyko jego utraty. Co ósmy (12 proc.) specjalista i menedżer dostał w ciągu minionego roku ponad 20 proc. podwyżkę. Łącznie ponad dwie trzecie przedstawicieli tej grupy odnotowało w tym czasie wzrost wynagrodzenia – wynika z najnowszego raportu firmy rekrutacyjnej Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy", który jest wynikiem badania ponad tysiąca przedstawicieli tej grupy.

http://www.rp.pl/ z 30 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

Europejscy pracodawcy nie dotrzymują obietnic

Według badań ADP Research Institute europejscy pracodawcy nie spełniają oczekiwań swoich pracowników. Obietnice składane podczas rozmowy kwalifikacyjnej rzadko kiedy w pełni przekładają się na realne warunki zatrudnienia i płacy.

http://gazetapraca.pl/ z 28 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

Niespełnione oczekiwania pracodawcy i absolwenta

Co szósty pracownik HR w firmach ma negatywne odczucia związane z rekrutacją młodych ludzi. Najczęściej narzekają na ich wygórowane wymagania.

http://www.rp.pl/ z 28 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

Elastyczna praca nie tylko dla pokolenia Y

Już w 2025 r. 4 na 10 Polaków będzie miało ponad 50 lat. Z kolei w 2050 r. 1/3 społeczeństwa będzie mieć więcej niż 65 lat. W dobie starzenia się populacji, seniorzy, nazywani także pokoleniem Silver będą stanowić ważną grupę zawodową. Wymusza to na pracodawcach obowiązek zadbania o potrzeby starszej generacji pracowników, a te nie są mniejsze niż potrzeby Millenialsów czy Zetek. Zachowanie work-life balance, by móc łączyć pracę z rozwijaniem nowych zainteresowań, podnoszeniem kompetencji, opieką nad wnukami czy chęć pracy według elastycznego grafiku to coraz częściej wymieniane przez pracowników 50+ potrzeby. Praca w modelu elastycznym – tak zdaniem Mikomax Smart Office w przyszłości może wyglądać zawodowa rzeczywistość seniorów, jeżeli pracodawcy stworzą pod nią odpowiedni grunt. Jak? Poprzez wdrożenie strategii smart workingu.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 26 listopada 2017                    patrz treść artykułu


Reforma emerytalna przerzedziła rynek pracy

Bezrobotni Polacy, którzy dostali możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, długo się nie zastanawiali. Przy okazji zapracowali na rekord dla gospodarki.

https://www.pb.pl/ z 26 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu


Czy Polacy są szczęśliwi w swojej pracy?

Szacuje się, że Polacy spędzają w pracy ok. 2 tys. godzin rocznie. Niestety pojęcia "praca" i "szczęście" rzadko zestawiane są razem, a utyskiwania na poniedziałek stały się cotygodniową tradycją. Czy Polacy są szczęśliwi w pracy, a jeśli nie, to w jaki sposób to zmienić?

https://trojmiasto.pl/ z 24 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu

 

Przybędzie biurokracji i wzrosną koszty pracownika ze Wschodu

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców pomogą od 2018 r. ograniczyć rozmiar szarej strefy, ale przysporzą więcej obowiązków urzędom pracy, agencjom zatrudnienia i pracodawcom. Zmiany mogą odczuć szczególnie mniejsze firmy.

http://www.rp.pl/ z 23 listopada 2017 r.                    patrz treść artykułu


Polacy już nie chcą emigrować za pracą

Bardziej niż o połowę skurczyła się liczba Polaków zainteresowanych podjęciem pracy poza naszym krajem. To efekt spadku bezrobocia i wzrostu wynagrodzeń. Z prawie 17,4 mln pracujących i bezrobotnych Polaków zaledwie 110 tys. było zainteresowanych podjęciem pracy w innym kraju europejskim – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności, które GUS przeprowadził w II kwartale. To aż o 56 proc. mniej niż rok wcześniej.

http://gazetaprawna.pl/ z 21 listopada 2017 r.                   patrz treść artykułu


Nie jesteśmy tylko przystankiem w drodze na zachód. Ukraińcy chcą pracować i zostawać w Polsce

Większość Ukraińców przyjeżdżających do pracy nad Wisłę wiąże swoją przyszłość zawodową z Polską. Tak wynika z najnowszych danych agencji Upper Job, która zajmuje się poszukiwaniem pracowników ze Wschodu.

http://gazetaprawna.pl/ z 21 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu


Zamiast emerytury wolą dalej pracować

Obniżka wieku emerytalnego nie zdemolowała rynku pracy, przynajmniej na razie. Firmy przyznają, że z pracy odchodzi niewielu starszych.

http://www.rp.pl/ z 20 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu

 

Ukrainiec w Polsce chce zarabiać więcej niż Polak. Tani pracownik za chwilę może być przeszłością

Firma przeprowadziła sondę wśród obywateli naszego wschodniego sąsiada, którzy przyjechali do Polski. Zapytała ich, na jakie minimalne wynagrodzenie liczą. Okazuje się, że najwięcej (56 proc.) wskazało na kwotę w przedziale 3–5 tys. zł miesięcznie na rękę. Powyżej 5 tys. zł chce zarabiać 19 proc. ankietowanych. Natomiast 23 proc. zaakceptowałoby wynagrodzenie niższe niż 3 tys. zł.

http://gazetaprawna.pl/  z dnia 20 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu


Zbyt wysokie kwalifikacje, czyli problem doświadczonych pracowników

Dla większości firm kandydat idealny posiada odpowiednie kompetencje, wiedzę oraz doświadczenie zawodowe. Najlepiej, gdy dodatkowo dopasowuje się charakterologicznie do zespołu i wyznaje wartości propagowane przez organizację. Co jednak w sytuacji, kiedy na ofertę pracy aplikuje osoba, której kwalifikacje są zdecydowanie większe niż przewidziany zakres stanowiska? Czy zbyt wysokie kompetencje mogą już na starcie skreślić kandydaturę potencjalnie idealnego pracownika?

http://gazetaprawna.pl/  z 18 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu

GUS: Zaskakująco mocny wzrost płac

Średnia płaca w firmach wzrosła w październiku o 7,4 proc. – podał GUS. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw  było w październiku wyższe o 7,4 proc. wyższe niż rok wcześniej i wyniosło 4574,35 zł – podał Główny Urząd Statystyczny. To znacznie większy wzrost niż można było się spodziewać; średnia oczekiwań rynkowych wynosi bowiem 6,6 proc. We wrześniu płace zwiększyły się o 6 proc.

http://www.rp.pl/  z 17 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu

 

Zawodówki są trendy. Ale jak przekonać do tego uczniów i ich rodziców?

Władze województwa, przedsiębiorcy, dyrektorzy szkół oraz uczniowie nie mają wątpliwości - szkoły zawodowe są szansą na dobrą pracę, teraz i w przyszłości. Najważniejsze to przekonać do tego rodziców i nauczycieli.

http://trojmiasto.wyborcza.pl/ z 16 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu


Koniec pracy na umowie zlecenia, zniknie samozatrudnienie

Już niedługo przedsiębiorcy mogą się spodziewać gruntownych zmian w prawie pracy. Eksperci z Komisji Kodyfikacyjnej prawa pracy proponują rewolucję. Projekty nowych kodeksów indywidualnego i zbiorowego prawa pracy mają być gotowe w marcu 2018 r., tak by parlament mógł je uchwali jeszcze przed końcem tej kadencji. Najpierw musi jednak zaakceptować je rząd.

http://www.rp.pl/ z 14 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu


Wybierz zawód z głową, żeby nie żałować

W latach 70. mówiło się: jak się nie będziesz uczył, pójdziesz do szpulek. Długo nie wiedziałam, o co chodzi, a chodziło o to, że miałam zostać krawcową. Bo tylko takie dzieci trafiały wtedy do zawodówek - te, które się uczyły, szły do liceum, a potem miały zostać "kimś". Tylko że od tego czasu świat się zmienił.Rozmowa z Anną Domiszewską, doradcą zawodowym w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdyni.

http://wyborcza.pl/ z 13 listopada 20017 r.     patrz treść artykułu


Pracodawcy ruszyli na łowy. Firmy na potęgę podkradają sobie pracowników

Walka o talenty zaostrza się. Pracodawcy w poszukiwaniu rąk do pracy posuwają się coraz dalej i decydują się na działania nie zawsze zgodne z prawem. Jak podkreślają eksperci, możliwości zapobiegania kłusownictwu pracowniczemu są, ale prokuratorzy niechętnie z nich korzystają.

http://gazetaprawna.pl/ z 11 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu


Oto najbardziej poszukiwane zawody w Polsce (lista)

Jak wynika z analiz GoldenLine, direct search jest najczęściej wykorzystywany w celu rekrutacji specjalistów IT. W III kwartale 2017 r. wśród 128 7700 osób, które otrzymały bezpośrednią wiadomość od rekrutera za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów, 16% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Oferty pracy częściej wykorzystywane są do poszukiwania innych specjalistów. W przypadku opublikowanych ogłoszeń o pracę na GoldenLine tylko 7% z 29 694 ofert pracy zostało skierowanych do osób o specjalizacji IT.

http://www.dziennikbaltycki.pl/ z 11 listopada 2017 r.     patrz treść artykułu