#
Regionalny Portal Wiedzy o rynku pracy
Media o pomorskim rynku pracy


Wybrane informacje prasowe dotyczące krajowego oraz pomorskiego rynku pracy. Informacje podane są chronologicznie i obejmują okres ostatnich dwóch miesięcy. Artykuły dostępne są bezpośrednio na stronach internetowych ich twórców.Tysiące osób na Metropolitalnych Targach Pracy w AmberExpo w Gdańsku

Pracodawcy z Pomorza zaproponowali ponad 3 tys. ofert pracy. Najbardziej poszukiwani byli elektrycy, kierowcy, magazynierzy, pracownicy obsługi klienta, sprzedawcy, specjaliści IT oraz księgowi. Metropolitalne Targi Pracy w Gdańsku przyciągnęły tysiące osób do AmberExpo.

http://gdansk.naszemiasto.pl z 18 kwietnia 2018 roku               patrz treść artykułu

Branża morska poszukuje pracowników. Pilnie potrzebni elektrycy i elektromechanicy

Po przeprowadzonym badaniu, zauważyliśmy, że największe zapotrzebowanie jest na elektryków i elektromechaników – poinformowała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Aleksandra Godecka z Zarządu Morskiego Portu Gdynia. Wyniki tej analizy zostały zaprezentowane we wtorek w Gdyni podczas seminarium „Uczeń – pracownik w gospodarce morskiej”. Uczestnikami badania były terminale gdyńskiego portu.

http://www.gospodarkamorska.tv z 18 kwietnia 2018 roku            patrz treść artykułu

Migracja. Jak zatrzymać cudzoziemców w regionie?

W 2011 roku mieszkało w Polsce około 55,4 tys. cudzoziemców, ale liczba ta lawinowo rosła i nadal rośnie. Dzisiaj szacuje się, że tylko w województwie pomorskim może być już nawet 100 tys. obcokrajowców.

http://www.portalsamorzadowy.pl z 16 kwietnia 2018 roku             patrz treść artykułu
 

Jest ubezpieczenie i nowy rodzaj umowy. Sejm przyjął ustawę ws. pomocy przy zbiorach

Sejm uchwalił w piątek ustawę ws. pomocy przy zbiorach, wprowadzającą nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych.

http://forsal.pl/praca/ z 13 kwietnia 2018 roku                          patrz treść artykułu

Rynek pracy kulą u nogi dla wzrostu PKB. Mógłby być większy

Brak rąk do pracy może hamować tempo wzrostu PKB. Jarosław Janecki główny ekonomista Societe Generale podkreśla, że problemy związane z rynkiem pracy są największą zmorą gospodarki. Dodaje też, że wzrost gospodarczy jest powyżej potencjału.

https://businessinsider.com.pl z 13 kwietnia 2018 roku              patrz treść artykułu

Wynagrodzenia w województwie pomorskim w 2017 roku

Połowa osób pracujących w 2017 roku w województwie pomorskim zarabiała od 3 061 do 6 000 PLN brutto miesięcznie. Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych w tym regionie wyniosła 4 199 PLN brutto.

https://wynagrodzenia.pl z 04 kwietnia 2018 roku                   patrz treść artykułu

Pomorskie porty polskim oknem na świat. Chcemy być kontenerowym liderem Morza Bałtyckiego

Udział województwa pomorskiego w obrocie towarowym polskich portów stale rośnie. To zasługa nie tylko rozbudowywanej infrastruktury, ale także Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego.

https://pomorskie.eu z 10 kwietnia 2018 roku                          patrz treść artykułu

Liczba imigrantów w ciągu pięciu lat wzrosła czterokrotnie. To wielkie wyzwanie i szansa dla regionu

W 2011 roku mieszkało w Polsce około 55,4 tys. cudzoziemców, w 2016 r. było ich już ponad 212 tys. Liczba to cały czas lawinowo rośnie. Szacuje się, że w województwie pomorskim może być ich już nawet 100 tys. Dzięki obcokrajowcom zmieniają się m.in. gospodarka regionu i rynek pracy.

https://pomorskie.eu z 9 kwietnia 2018 roku                              patrz treść artykułu

Polska młodzież nie pracuje w weekendy. Ich europejscy rówieśnicy robią to dużo częściej

W całej Unii Europejskiej 29 proc. młodych pracowników (w wieku od 20 do 34 lat) zazwyczaj pracowało w weekendy w 2016 r. – podał Eurostat. A jak było w Polsce? Najwyższy odsetek młodych osób pracujących w weekendy jest w Grecji. Według najnowszych dostępnych danych Eurostatu prawie co drugi młody Grek (47 proc.) pracuje głównie w weekend. Ponad jedna trzecia młodych pracowników regularnie poświęcała weekendy na pracę we Włoszech (40 proc.), w Irlandii (38 proc.), na Cyprze i w Holandii (oba po 36 proc.), w Hiszpanii (35 proc.) i Wielkiej Brytanii (34 proc.).

http://forsal.pl/ z 6 kwietnia 2018 roku                                     patrz treść artykułu

Przyjechali do Polski studiować. Czy zostaną, by tu pracować?

Niedobór pracowników, problemy z zatrudnieniem, migracje zarobkowe i edukacja będą tematem ważnych debat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się już 14-16 maja w Katowicach. Zapytaliśmy więc o plany na przyszłość studentów obcokrajowców z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Czy zostaną w Polsce i zasilą tutejszy rynek pracy?

http://www.pulshr.pl/ z 6 kwietnia 2018 roku                               patrz treść artykułu

Już jutro Targi Edukacji, Pracy i Kariery 2018!

6 kwietnia 2018 r. zapraszamy młodzież klas III gimnazjum i rodziców na drugą edycję Targów Edukacji, Pracy i Kariery. Impreza będzie miała miejsce w hali sportowej Centrum Park w Chojnicach, przy ul. Huberta Wagnera 1. Całość jest zorganizowana w dwóch turach, I tura odbędzie się w godzinach od 9.00 do 11.30, a II tura rozpocznie się o 11.30, zakończenie planowane jest na godzinę 13.00.

https://www.powiat.chojnice.pl z 5 kwietnia 2018 roku                    patrz treść artykułu

„Uczeń-pracownik w gospodarce morskiej”

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Krajowa Izba Gospodarki Morskiej zapraszają na seminarium, „Uczeń - pracownik w gospodarce morskiej". Wydarzenie odbędzie się 17 kwietnia w Bałtyckim Porcie Nowyh Technologii (Biurowiec „Akwarium”) w Gdyni. Start o godzinie 10:00.

http://m.gospodarkamorska.pl/ z 4 kwietnia 2018 roku               patrz treść artykułu

Szukamy liderów biznesu na Pomorzu. Zgłoś swoją firmę do konkursu o nagrodę Gryfa Gospodarczego

Na rynku pracy brakuje budowlańców. Wyższe ceny i opóźnienia na budowach

Polski Związek Pracodawców Budownictwa szacuje, że w Polsce brakuje obecnie ok. 150 tys. budowlańców. Deficyt w tym zawodzie odczuwalny jest również w Trójmieście, na co zwracają uwagę zarówno urzędy pracy, jak i deweloperzy oraz firmy budowlane. Konsekwencjami tego zjawiska są opóźnienia na budowach, wzrost cen mieszkań oraz napływ pracowników z zagranicy.

https://praca.trojmiasto.pl z 3 kwietnia 2018 roku                   patrz treść artykułu

Szukamy liderów biznesu na Pomorzu. Zgłoś swoją firmę do konkursu o nagrodę Gryfa Gospodarczego

Do konkursu o nagrodę Gryfa Gospodarczego można zgłaszać się do 31 maja 2018 r. To szansa na zdobycie jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla pomorskich przedsiębiorstw. Udział w konkursie jest bezpłatny. Zwycięzców poznamy we wrześniu.

https://pomorskie.eu z 29 marca 2018 roku                           patrz treść artykułu

Prawie 200 uczniów z Pomorza wzięło udział w konkursie projektów „Razem do zawodu”.

Czy można bezprzewodowo obsługiwać żurawia? Jak wygląda mały pływający dom ekologiczny? Czy strumień światła wystarczy, by sterować pojazdem? Na te i wiele innych pytań z zakresu elektroniki, motoryzacji, turystyki i budownictwa odpowiedzieli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Pomorza – laureaci konkursu „Razem do zawodu".

https://pomorskie.eu z 28 marca 2018 roku                           patrz treść artykułu

Demograficzna katastrofa pielęgniarska. Ministerstwo kusi dodatkowymi pieniędzmi

Liczba pielęgniarek, które rozpoczną pracę w służbie zdrowia, może się zwiększyć nawet o 10 proc. Tak przynajmniej uważa resort zdrowia, licząc, że dzięki dodatkowemu finansowaniu pierwszych lat pracy uda się przekonać absolwentki do wejścia po szkole do zawodu.

http://praca.gazetaprawna.pl z 26 marca 2018 roku           patrz treść artykułu

"500+" dla młodych pielęgniarek. Ministerstwo Zdrowia chce łatać luki kadrowe

Ministerstwo Zdrowia szykuje system stypendialny dla absolwentów studiów pielęgniarskich i położniczych, aby zachęcić ich do pracy w publicznych placówkach. Więcej pieniędzy mają dostać także ratownicy medyczni.

https://www.money.pl z 26 marca 2018 roku                    patrz treść artykułu

Japonia zamierza ściągnąć do kraju 200 tys. programistów

- Obecnie w kraju pracuje ok. 920 tys. pracowników IT, a nasza gospodarka pilnie potrzebuje kolejnych 200 tys. - powiedział wiceprezes JETRO Shigeki Maeda podczas seminarium na temat partnerstwa biznesowego między Japonią a Indiami w Bengaluru.

http://www.pulshr.pl/ z 23 marca 2018 roku                     patrz treść artykułu

Konferencja "Bezpieczny senior" już za nami.

Blisko trzystu seniorów z całego województwa pomorskiego zjechało w czwartek (22 marca) na konferencję „Bezpieczny senior”, którą „Dziennik Bałtycki” organizował wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/strefa-seniora/a/konferencja-bezpieczny-senior-juz-za-nami-prawie-300-osob-poznawalo-zasady-bezpiecznej-jesieni-zycia-zdjecia-wideo,13031930/

http://www.dziennikbaltycki.pl z 22 marca 2018 roku          patrz treść artykułu

IV Akademickie Spotkania z Przedsiębiorczością

Za nami IV edycja Akademickich Spotkań z Przedsiębiorczością, które odbyły się 14 marca br. w naszej Uczelni i przyniosły wiele inicjatyw dzięki zaangażowaniu uczestników tego wydarzenia z naszego regionu.

https://www.apsl.edu.pl/ z 15 marca 2018 roku                  patrz treść artykułu

Pracownicy sezonowi są pilnie poszukiwani. W tym roku zaczęło się to wyjątkowo wcześnie

Pracowników na sezon letni poszukują już teraz przedsiębiorcy z Polski i z zagranicy. Rąk do pracy brakuje, więc firmy kuszą zarobkami 15-17 zł za godzinę. Biorą też ludzi bez doświadczenia.

http://trojmiasto.wyborcza.pl/ z 15 marca 2018 roku             patrz treść artykułu

Nowy urząd ma pomóc znaleźć pracę za granicą

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek utworzenie Europejskiego Urzędu do spraw Pracy, który ma ułatwić szukanie zatrudnienia za granicą, między innymi przez informacje o miejscach pracy i wskazówki dotyczące obowiązującego w danym kraju prawa. Zapowiedziano także zmianę przepisów tak, aby wszyscy pracownicy i samozatrudnieni zyskali dostęp do ochrony socjalnej w pełnym wymiarze.

https://tvn24bis.pl/ z 13 marca 2018 roku                               patrz treść artykułu

NBP: Bezrobocie w 2019 r. spadnie do poziomu 3,5 proc.

Stopa bezrobocia będzie obniżać się do 3,9% na koniec tego roku i dalej do 3,5% na koniec 2019 r. oraz do 3,3% rok później (wobec 4,8% na koniec 2017 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP).

http://forsal.pl/ z 12 marca 2018 roku                                      patrz treść artykułu

NBP: Do Polski w kolejnych latach będzie przybywało 200-300 tys. Ukraińców rocznie

W horyzoncie projekcji NBP, czyli do końca 2020 r., na polski rynek pracy będzie najprawdopodobniej napływało 200-300 tys. Ukraińców rocznie - powiedział na konferencji prasowej Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP.

http://forsal.pl/ z 12 marca 2018 roku                                     patrz treść artykułu

W lutym największy spadek bezrobotnych na Pomorzu odnotowano w Słupsku

Według wstępnych szacunków na koniec lutego w województwie pomorskim bez pracy pozostawało 52,7 tys. osób. W stosunku do stycznia wzrost bezrobotnych wyniósł 0,6 procent. Najwięcej bezrobotnych ubyło w Słupsku. Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, wzrost liczby bezrobotnych w województwie pomorskim w lutym odnotowano w dwunastu powiatach województwa pomorskiego - największy wzrost wystąpił w powiecie kartuskim o 6,3 proc. (tj. o 114 osób). Natomiast największy spadek liczby bezrobotnych wystąpił w Słupsku - o 2,7 proc., czyli o 48 osób. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych była niższa o 19,5 proc. (tj. o 12,8 tys. osób).

http://www.gp24.pl z 12 marca 2018 roku                                 patrz treść artykułu

W Pomorskiem wzrasta bezrobocie

Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy podało dane statystyczne za miesiąc luty, dotyczące bezrobocia, oraz ofert pracy. Okazuje się, że mamy zarówno więcej bezrobotnych, jak i więcej ofert pracy. Stopa bezrobocia wynosi w naszym województwie 5,8 proc, czyli wzrosła o 0,1 pkt. proc. w stosunku do stycznia 2018 r, ale jest niższa o 1,4 pkt. proc. w stosunku do lutego 2017 r.

http://www.solidarnosc.gda.pl z 10 marca 2018 roku                    patrz treść artykułu

Jest ich za mało, pracują w kilku miejscach. Cierpi na tym ich zdrowie i życie rodzinne. Jaka jest sytuacja pielęgniarek na Pomorzu?

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 8 marca 2018 r. odbyła się konferencja dotycząca transformacji pielęgniarstwa. Chodzi o wpływ miejsca i warunków pracy. Była też niespodzianka – tort z okazji Dnia Kobiet. W Dniu Kobiet Paweł Orłowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego złożył wszystkim paniom życzenia oraz przekazał tort w dowód uznania i wdzięczności za ciężką pracę. Orłowski podkreślał to, że praca pielęgniarek i pielęgniarzy wymaga też nieustannego podnoszenia kwalifikacji. Dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, opowiada o wpływie środowiska pracy na zdrowie pielęgniarek. Rozmawia Dorota Kulka.

https://pomorskie.eu z 8 marca 2018 roku                              patrz treść artykułu

Praca sezonowa. Walka o pracowników z Polski już się zaczęła

Choć to dopiero początek marca, Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku już ma za sobą pierwszą rekrutację do pracy sezonowej. W lutym do sadzenia drzew w Szwecji poszukiwano 50 osób. W środę we Wrocławiu pracowników będzie szukała hiszpańska sieć hoteli. Skąd ten pośpiech? To efekt trudnej sytuacji na rynku pracy.

http://praca.interia.pl z 7 marca 2018 roku                   patrz treść artykułu

Wyprzedziliśmy Toronto i Londyn pod względem wzrostu liczby zatrudnionych. Gdańska metropolia szuka obcokrajowców do pracy

Najwięcej ofert pracy zgłaszają pracodawcy w Gdańsku, w Sopocie występuje najniższa stopa bezrobocia, Gdynia może pochwalić się wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości. To tylko kilka ważnych elementów rocznego podsumowania metropolitalnego rynku pracy.

https://pomorskie.eu z 6 marca 2018 roku                    patrz treść artykułu

Praca dla cudzoziemca: Agencje zatrudnienia sięgają po pracowników z Indii i Nepalu

Polskie agencje pośrednictwa zdecydowały się sięgnąć po ludzi z Indii i Nepalu. Zapowiadało się dobrze, ale zwiększenie liczby wniosków wizowych spowodowało zator w polskim konsulacie w Delhi. Na wizę do Polski można czekać nawet rok. Z falą dokumentów do rejestracji nie radzą sobie też urzędy pracy w kraju.

http://www.pulshr.pl/ z 5 marca 2018 roku                  patrz treść artykułu

Od poniedziałku w Słupsku i Ustce warsztaty aktywizacji zawodowej i autoprezentacji dla pań

Wojewódzki Urząd Pracy rozpoczyna akcję "Marzec na obcasach" - cykl spotkań dla pań nt. szukania pracy i autoprezentacji oraz warsztatów z dietetykiem, wizażystką, fotografem czy lekarzem onkologiem. "Marzec na obcasach" to akcja, którą Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku zapoczątkował w 2014 roku. Zajęcia odbędą się również w Słupsku i Ustce. - Od pierwszej edycji akcja cieszy się dużym zainteresowaniem - mówi Iwona Piotrowska, doradca zawodowy z WUP w Gdańsku. - Na warsztaty zapisują się zarówno panie, które szukają pracy i chcą dowiedzieć się, jak pomyślnie przejść proces rekrutacji, jak i młode mamy myślące o powrocie na rynek pracy.

http://www.gp24.pl z 3 marca 2018 roku                                patrz treść artykułu