#
Media o pomorskim rynku pracyNie ma chętnych do pracy sezonowej. Tak źle jeszcze nie było

13 zł - tyle za godzinę pracy w sezonie może zarobić pokojówka w nadmorskim kurorcie albo sprzedawca pamiątek z wakacji. To o 3 zł więcej niż przed rokiem, ale i tak mało kto daje się skusić na pracę. Pracodawcy narzekają, a specjaliści radzą - płacić więcej. Bezrobocie w Polsce spadło do 8 proc. Brakuje rąk do pracy sezonowej. Teoretycznie to właśnie teraz, na przełomie czerwca i lipca, najwięcej ludzi powinno szukać zatrudnienia na lato. A jak jest w praktyce? Pracodawcy przyznają, że chętnych do pracy jest jak na lekarstwo, chociaż wymagania są mniejsze niż przed rokiem. Liczy się sprawność fizyczna, dyspozycyjność oraz chęć do pracy.

http://trojmiasto.wyborcza.pl z 20 czerwca 2017 r. pełna treść artykułuTe usługi napędzają gospodarkę

O zmianach i nowych trendach w branży usług dla biznesu dyskutowano w Łodzi podczas 8. Konferencji ABSL. Branża nowoczesnych usług dla biznesu to prężnie rozwijający się sektor polskiej gospodarki. Z najnowszego raportu ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych) wynika, że w pierwszym kwartale 2017 roku funkcjonowało w Polsce 1078 centrów usług dla biznesu, a spośród 724 firm zagranicznych, które zainwestowały w naszym kraju, 80 to korporacje notowane na liście Fortune Global 500. Łącznie dały pracę 244 tysiącom młodych ludzi. Uczestnicy 8. Konferencji ABSL w Łodzi zwrócili uwagę, że o ile dziesięć lat temu w kontekście inwestycji w Polsce liczył się przyjazny klimat i odpowiednie warunki ze szczególnym uwzględnieniem niskich kosztów pracy, o tyle teraz kluczowe znaczenie mają konkretne umiejętności i wiedza. Stąd coraz większa grupa pracowników spoza Polski, stanowiących 10 procent zatrudnionych. Ponad połowa pracowników to kobiety, a 93 procent ma wyższe wykształcenie.

http://www.rp.pl z 18 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Nie szukamy pracy, ale ona nas znajduje

W I kwartale zaledwie 1,64 proc. spośród pracujących, ankietowanych w ramach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), zadeklarowało, że szuka pracy. W innych krajach naszego regionu odsetek ten jest podobny. Przykładowo w 2015 r. (to ostatnie dostępne dane) na Litwie wynosił 1,97 proc., w Czechach 1,57 proc., a na Węgrzech 1,08 proc. Tym, co Polskę wyróżnia, jest jednak skala spadku tego wskaźnika. Jeszcze w 2010 r. ponad 4 proc. zatrudnionych Polaków poszukiwało pracy, a na początku tysiąclecia – blisko 15 proc. W wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry, Rumunia) odsetek pracujących poszukujących innej bądź dodatkowej pracy od dawna jest niski. Tam, gdzie kilkanaście lat temu był wysoki, na ogół maleje, ale nie tak gwałtownie jak nad Wisłą. W krajach Europy Zachodniej jest on zaś dość stabilny, oscyluje wokół 5 proc. Jedną z przyczyn polskiej anomalii może być szybkie starzenie się ludności. Osoby 55-letnie i starsze stanowią już 17,5 proc. ogółu pracujących, w porównaniu z 9,5 proc. dekadę temu. Tymczasem skłonność pracowników do rozglądania się za nowym zatrudnieniem maleje wraz z wiekiem. Wśród pracujących w wieku od 25 do 34 lat za inną pracą rozgląda się 2,5 proc., a wśród osób w wieku 55+ – już zaledwie 0,4 proc.

http://www.rp.pl z 18 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu

W Polsce nie brakuje funduszy na nowatorskie pomysły

Badania pokazują, że aż 50 proc. polskich startupów finansuje się z własnych środków. Wbrew pozorom dostęp do pieniędzy nie jest kluczową barierą w rozwoju młodych firm. Szczególnie, że rośnie liczba i aktywność funduszy VC. 58 proc. startupów podjęło próbę pozyskania inwestora zewnętrznego dla swojego przedsięwzięcia. Szacuje się, że niemal 38 proc. młodych firm nie ma jednak takiego partnera. W efekcie – jak wynika z raportu fundacji Startup Poland – co drugi finansuje swoją działalność wyłącznie z własnych pieniędzy. Nic dziwnego, że 63 proc. innowacyjnych przedsiębiorców wskazują właśnie dostęp do zewnętrznego kapitału jako najbardziej poszukiwany zasób. Dopiero w dalszej kolejności znajdują się wykwalifikowani pracownicy, kontakty w branży czy know-how.

http://www.rp.pl z 13 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Centra usług kuszą stabilnym zatrudnieniem
W ciągu tego roku liczba pracowników sektora nowoczesnych usług dla biznesu może wzrosnąć o ponad 40 tys., co zaostrzy tam konkurencję o talenty. Mało która branża tak dokładnie bada poziom wynagrodzeń w swoich firmach i nastroje pracowników, jak sektor nowoczesnych usług dla biznesu. To konieczność w sytuacji systematycznie rosnącego zatrudnienia, które na koniec I kw. tego roku przekroczyło 244 tys. osób – o 32 tys. więcej niż rok wcześniej, jak wynika z najnowszego raportu branżowego Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). – Szacujemy, że w perspektywie roku wzrost zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych wyniesie 12–17 proc. – mówi Jacek Levernes, prezes ABSL, w komentarzu dla „Rzeczpospolitej". To oznacza, że za rok liczba pracowników sektora może przekroczyć 285 tys., o ponad 40 tys. więcej niż w I kw. tego roku.

http://www.rp.pl z 13 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Wakacje pełne nowych ofert pracy
W najbliższych miesiącach zatrudnienie najbardziej wzrośnie w budownictwie — pokazuje barometr ManpowerGroup. Tylko o 6 proc. może zwiększyć się w Polsce liczba osób pracujących w lipcu i sierpniu tego roku. To najniższa prognoza planów rekrutacyjnych pracodawców w ciągu ostatnich dwóch lat — z uwzględnieniem korekty sezonowej — deklarowanych w cyklicznym globalnym badaniu prowadzonym przez ManpowerGroup. Najnowszy Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrud-nienia pokazuje spadek prognozy o 4 pkt. proc., zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. 14 proc. przebadanych pracodawców przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 5 proc. — redukcję etatów, a aż 74 proc. nie planuje zmian kadrowych.

https://www.pb.pl z 12 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Firmy walczą o Ukraińców
Przedsiębiorcy na wyścigi rekrutują pracowników ze Wschodu i boją się skutków zniesienia wiz przez Unię. Do ponad 773 tys. wzrosła w pierwszych pięciu miesiącach roku liczba oświadczeń pracodawców o chęci zatrudnienia pracownika ze Wschodu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do których dotarła „Rzeczpospolita". To prawie o 50 proc. więcej niż w podobnym okresie 2016 r. i niemal tyle samo co w całym 2015 r.

http://www.rp.pl/ z 12 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Bezrobotni niechętni do pracy za granicą
Spawacze, monterzy instalacji grzewczych, hydraulicy, elektrycy, pracownicy produkcji, kelnerzy i kucharze – wakatów, w przeciwieństwie do chętnych do pracy za granicą nie brakuje. W pierwszym kwartale 2017 roku zgłoszono 423 oferty pracy na 2328 stanowisk. CV złożyło zaledwie 378 bezrobotnych.

http://www.bankier.pl/ z 12 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Firmy branży elektronicznej rozwijają produkcję i poszukują pracowników na pomorzu

3000 miejsc pracy może niedługo powstać u producentów elektroniki działających na Pomorzu. W sektorze elektronicznym obecnie zatrudnienie znajduje 17 tys. osób, a liczba ta niedługo wzrośnie. Pomorze jest jednym ze znaczących producentów elektroniki w kraju, a Polska jednym z ważniejszych w Europie. Producenci podzespołów i systemów elektronicznych wciąż rozwijają produkcję i poszukują pracowników. Tylko na Pomorzu w sektorze elektronicznym obecnie zatrudnienie znajduje 17 tys. osób, a liczba ta niedługo wzrośnie do blisko 20 tys. Jeden z amerykańskich koncernów zdecydował o przeniesieniu produkcji z Chin do Europy i właśnie w Polsce, w Kwidzynie, znalazł odpowiednie miejsce. Postawił na wiedzę i kompetencje pracowników, głównie techniczne, ponieważ firma intensywnie rozwija się w nowoczesnych technologiach, automatyzacji i procesach.

http://gdansk.naszemiasto.pl z 8 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Pracodawcy niezadowoleni z kompetencji pracowników
Na równi ze specjalistyczną wiedzą i znajomością języków obcych pracodawcy doceniają miękkie kompetencje, takie jak komunikatywność, zdolność do pracy w grupie czy odporność na stres. Dwie trzecie polskich firm wskazuje umiejętność samodzielnego motywowania się jako najbardziej pożądaną cechę kandydata do pracy. Kompetencje miękkie są coraz istotniejsze w procesie rekrutacyjnym, ale pracodawcom coraz trudniej znaleźć odpowiednich kandydatów.

http://www.bankier.pl/ z 7 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Elektronicy będą mieli dużo pracy
Pomorska branża elektroniczna stworzy w niedługim czasie kilka tysięcy miejsc pracy.W ostatnich latach Polska i Pomorze stały się ważnym producentem elektroniki. W województwie pomorskim w sektorze elektronicznym pracuje już 17 tys. osób. – Liczba ta niedługo wzrośnie do blisko 20 tysięcy – uważa Anna Rajzer z Invest in Pomerania.

http://pomorskie.eu/ z 6 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Znaleźć sposób na pracownika
Firmy liczą, że unikną podwyżek płac, a kandydatów do pracy przyciągną etatem i lepszą ofertę benefitów.
Ponad połowa firm sięgnęła w ciągu minionego roku po nowe (dla nich) metody poszukiwania pracowników. Rosnące trudności z pozyskaniem kandydatów do pracy skłaniały najczęściej do publikacji ofert na portalach rekrutacyjnych i zachęcania pracowników, by polecali odpowiednich ludzi – wynika z majowej edycji badania planów pracodawców, które instytut badawczy agencji zatrudnienia Randstad przeprowadza na próbie tysiąca pracodawców.

http://www.rp.pl/ z 5 czerwca 2017 pełna treść artykułu


Firmy oceniają dobrze koniunkturę w Polsce planują wzrost zatrudnienia
Polscy pracodawcy są optymistyczni odnośnie tempa wzrostu gospodarczego w najbliższych 6 miesiącach, a 34 proc. z nich przewiduje w nadchodzącym półroczu wzrost zatrudnienia - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania firmy Randstad i TNS Polska. "Prawie połowa (49 proc.) przedstawicieli badanych firm spodziewa się stagnacji gospodarczej w nadchodzącym półroczu. Recesji obawia się 14 proc. firm (mniej o 8 pkt. proc. w porównaniu do ostatniej edycji badania - PAP), a 25 proc. (wzrost o 7 pkt. proc. - PAP) przewiduje wzrost gospodarczy" - napisano w komentarzu do badania.

http://www.bankier.pl/ z 5 czerwca 2017 pełna treść artykułuPrzybywa agencji pracy tymczasowej, ale nie pracowników

Firmy członkowskie Polskiego Forum HR szukają coraz to nowych sposobów na uatrakcyjnienie swoich ofert pracy: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i inne benefity stają się ich nieodłącznym elementem. Dodatkowo agencje realizują szeroko zakrojone kampanie, stawiające na bezpośredni kontakt z potencjalnymi kandydatami w ich otoczeniu np. ruchome biura rekrutacyjne. W pierwszym kwartale 2017 r. firmy członkowskie PFHR zatrudniały 123,8 tys. pracowników tymczasowych, tylko o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe w analizowanym okresie znacznie szybciej bo o 4 proc. wzrosła liczba klientów korzystających z pracy tymczasowej, aż 3,6 tys. firm współpracowało w tym zakresie z firmami członkowskimi PFHR. Liczba godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych w przeliczeniu na pełne etaty wyniosła w pierwszym kwartale roku 66 201, czyli jedynie o 3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

http://www.regiopraca.pl z 1 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Bezrobotni dla komfortu. Młodzi na rynku pracy

Młodzi w wieku 15-34 lat wolą nie pracować w trakcie nauki. Po ukończonym preferowanym poziomie wykształcenia, zatrudnienia szukają przez przyjaciół i rodzinę. Jeśli nie mogą pracować w obecnym miejscu zamieszkania, niechętnie rozważają dojazdy do pracy do innego miasta. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące młodych na rynku pracy w II kwartale 2016 roku. Ponad połowa Polaków w wieku 15-34 lat postanowiła nie wykonywać żadnej pracy w trakcie nauki. Ci, którzy zdecydowali się na podjęcie zatrudnienia, w tym czasie przede wszystkim posiadali wykształcenie zasadnicze zawodowe (73,7 proc.) oraz wykształcenie wyższe (62,2 proc.). Niemal połowa osób wykonywała w tym czasie niepłatną pracę. 44,5 proc. pracowników najemnych w młodym wieku znalazło pracę dzięki pomocy przyjaciół, znajomych lub rodziny, a w drugiej kolejności poprzez bezpośredni kontakt z pracodawcą (26,9 proc.).

http://www.bankier.pl z 1 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Bezrobocie w miastach i powiatach. Tak dobrze nie było w Polsce od 26 lat?

Kwietniowe dane o bezrobociu były najlepsze od 26 lat – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Stopa bezrobocia spadła do 7,7 proc. Dane dla całej Polski imponują, ale czy we wszystkich regionach kraju jest tak dobrze? Czy polski rynek pracy to już rynek pracownika? W skali całego kraju poziom bezrobocia i liczba osób bez pracy ciągle spada. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2017 r. była o 0,4 punktu procentowego niższa niż miesiąc wcześniej i o 1,7 proc. mniejsza niż rok temu. Na tak niskim poziomie jak w kwietniu wskaźnik bezrobocia nie był od początku lat 90. W kwietniu 1991 r. wyniósł 7,3 proc. A to jeszcze nie koniec spadków. Jak zapewnia resort pracy i polityki społecznej, na koniec roku tylko 7 proc. Polaków będzie bez pracy.

http://forsal.pl/praca/ z 1 czerwca 2017 r. pełna treść artykułu


Nawet co czwarty uprawniony do emerytury może chcieć pracować dłużej

Obecnie ok. 17 proc. osób nabywających uprawnienia emerytalne decyduje się pracować dłużej - wynika z danych resortu rodziny i pracy. Jego przedstawiciele szacują, że obecna kampania informacyjna na temat emerytur może zwiększyć wskaźnik pracujących dłużej do 20-25 proc. Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego" to wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podczas wtorkowej konferencji w Katowicach przedstawiciele tych instytucji oraz ZUS omawiali zmiany w systemie emerytalnym po wchodzącym w życie 1 października br. obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

http://www.bankier.pl z 30 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Żuraw, a może walec? Uprawnienia na maszyny szansą na pracę

Dodatkowe szkolenia i kwalifikacje to bardzo ceniony przez pracodawców atut. Coraz częściej pracownicy sami decydują się na robienie specjalistycznych kursów, żeby wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy. Sprawdziliśmy, jakich kwalifikacji trzeba, żeby móc obsługiwać żurawie, wózki widłowe, koparki czy ciężarówki, jak długo trwają oraz ile kosztują specjalistyczne kursy.- Największą popularnością cieszą się kursy z zakresu obsługi maszyn budowlano-drogowych, czyli m.in koparko-ładowarek, koparek, ładowarek, spycharek, itd. Również operatorzy tzw. urządzeń dozorowych podwyższają swoje kwalifikacje uzyskując uprawnienia na wózki jezdniowe, suwnice bądź żurawie. Branża budowlana lub offshorowa od momentu uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej, obfituje w proces regularnego wsparcia inwestycyjnego, co sprawia, iż w powyższych sektorach wciąż istnieje zapotrzebowanie na nowych pracowników - mówi Radosław Kończyk z Centrum Szkoleń Inżynieria.

http://praca.trojmiasto.pl z 30 maja 2017 r. pełna treść artykułu


CBOS: kształcenie wyższe jest masowe, ale i tak warto

Obecnie kształcenie na wyższych uczelniach jest w Polsce masowe, a studiować może każdy - z takim stwierdzeniem zgodziło się 81 proc. badanych przez CBOS. Pomimo tego przekonania, aż 86 proc. ankietowanych uważa, że warto się kształcić. Tylko 14 proc. badanych uważa, że studia wyższe dostępne są jedynie dla najzdolniejszych; 5 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Przekonanie, że studia są dostępne dla każdego, minimalnie wzrosło od poprzedniego badania CBOS na ten temat, które przeprowadzono w czerwcu 2013 roku. Wtedy podobnego zdania było 78 proc. badanych.

http://www.bankier.pl z 29 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Niedobór talentów dusi firmy. Które kraje najlepiej radzą sobie z problemem?

Niedobór talentów to być może największa biznesowa choroba naszych czasów. Jak sobie z nią radzić i które kraje robią to najlepiej? W przyciąganiu, utrzymywaniu oraz rozwijaniu talentów najlepiej na świecie radzą sobie kraje skandynawskie. Z raportu IMD World Talent wynika, że w pierwszej dziesiątce zawartego w nim zestawienia znalazły się aż 4 kraje z tego regionu: Dania zajęła 2. pozycję, Szwecja czwartą, Finlandia szóstą, a Norwegia siódmą. Polska zajęła 29. miejsce na 61 ujętych w badaniu państw. Najlepiej talentami opiekuje się Szwajcaria, która jest w tej kategorii absolutnym hegemonem, bowiem przoduje w zestawieniu od 2007 roku.

http://forsal.pl z 29 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Coraz więcej Polaków chce pracować

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał potwierdzają rekordowo niskie wskaźniki bezrobocia rejestrowane przez GUS, a także wskazują na wzrost liczby osób aktywnych zawodowo, które chcą podejmować zatrudnienie. Tak niskiego bezrobocia nie mieliśmy w Polsce od 26 lat, ­ wskazują dane GUS, według których w kwietniu w urzędach pracy zarejestrowanych było 1,25 mln osób, czyli 7,7 proc. ludności aktywnej zawodowo. Te świetne dane potwierdzają badanie ankietowe BAEL. Uwzględniają one wyłącznie te osoby, które rzeczywiście poszukują pracy, a nie np. rejestrują się w urzędzie w celu otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego. Według nich takich osób w pierwszym kwartale 2017 r. było w Polsce 926 tys. co oznacza stopę bezrobocia na poziomie 5,4 proc. w porównaniu do 7 proc. w analogicznym okresie rok temu.

http://www.bankier.pl/ z 29 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Rozgrzany rynek pracy jeszcze cieszy, za chwilę może być zmartwieniem

Gospodarka rozwija się i będzie się rozwijać w solidnym 4-proc. tempie - szacują ekonomiści PKO BP. Jednak ich zdaniem wkrótce polskie firmy zderzą się ze ścianą braku rąk do pracy.

http://www.bankier.pl/ z 26 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Tylko co czwarta młoda osoba wierzy we własne możliwości na rynku pracy

Wbrew powszechnym opiniom obecnie wchodzące na rynek pracy pokolenie nie jest pewne siebie. Młodzi ludzie obawiają się porażki w nowym miejscu pracy, przeraża ich perspektywa kontaktów ze współpracownikami i przełożonymi. Tylko co czwarty student i absolwent wierzy we własne możliwości – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Polskiej Rady Biznesu. Lęk ma podłoże przede wszystkim psychologiczne, ale przyczyną jest także brak doświadczenia. Pomóc w nabraniu pewności siebie mogłyby staże i praktyki.

http://www.regiopraca.pl z 24 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Ukraina to za mało. Po pracowników sięgniemy do Indonezji i Nepalu

Polski rynek to za mało. Grupa Progres z Gdańska chce rekrutować pracowników do Czech, Słowacji i na Węgry. W ciągu roku wejdzie na rynek niemiecki, a najdalej za dwa lata chce zatrudniać w Polsce pracowników z tak odległych krajów jak Nepal, Bangladesz czy Indonezja. Obecnie Grupa Progres posiada ponad 20 oddziałów zlokalizowanych na terenie Polski i Ukrainy. Dzięki jej działaniom w 2016 roku ponad 20 tys. osób znalazło zatrudnienie. Firma specjalizuje się między innymi w dostarczaniu na rynek polski pracowników z Ukrainy. Teraz planuje większą ekspansję zagraniczną i otwarcie nowych oddziałów w krajach Grupy Wyszehradzkiej - w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Równolegle buduje własną sieć oddziałów na terenie Ukrainy.

http://www.bankier.pl/ z 23 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Niewykształcone kobiety radzą sobie gorzej od mężczyzn na rynku pracy

W Unii Europejskiej tylko 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, a połowa z nich zatrudniona jest jedynie tymczasowo - wynika z najnowszego raportu Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn EIGE. Jak pokazuje raport EIGE, 64 mln kobiet i mężczyzn w UE ma jedynie wykształcenie podstawowe. W porównaniu z osobami ze średnim lub wyższym wykształceniem więcej osób niewykształconych boryka się z bezrobociem lub też nigdy nie pracowało. Gorzej w tej grupie radzą sobie kobiety, które mają więcej trudności ze znalezieniem pracy, zwłaszcza odpowiednio płatnej. Jak wynika z raportu, jedynie 42 proc. niewykształconych kobiet znajduje pracę, ale niemal połowa z nich zatrudniona jest tylko tymczasowo.

http://www.bankier.pl/ z 23 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Rynek pracy nie przetrwa bez millenialsów. Za 10 lat to oni będą głównym motorem napędowym gospodarki

Milenialsi za 10 lat będą głównym motorem napędowym gospodarki. Jak powinno się ich traktować? Najpóźniej po pół roku pracy w danej firmie powinni wiedzieć, jakie mają szanse na awans, by zdecydować, czy chcą w niej zostać. Członek Zarządu i Country Manager w międzynarodowej agencji pracy Gi Group, zwraca uwagę, że polscy pracodawcy i rekruterzy powoli zaczynają doceniać millenialsów, którzy często zmieniają pracę. Przez całe lata, tacy kandydaci w ogóle nie byli brani pod uwagę, zwłaszcza na poważne stanowiska. Postrzegano ich w bardzo negatywny sposób, jako niezdecydowanych i niegodnych zaufania. Jednak, jak wynika z obserwacji eksperta, w ostatnim czasie zaczęto dostrzegać determinację i ambicję młodych ludzi, uparcie szukających właściwego miejsca do rozwoju zawodowego.

http://biznes.onet.pl z 23 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Najtrudniej zarządzać najlepszymi - mówi Joanna Heidtman

Oczekiwania wobec pracodawców zmieniają się równie szybko jak ideał pracownika. W ostatnich 20 latach przeszliśmy od "dwóch rąk" do pracy, które były wystarczające według Forda, do pełnego zaangażowania pracownika, który ma być aktywny, kreatywny i wszechstronny. Firmy szukają najlepszych, często zapominając, że zarządzanie najlepszymi to największe wyzwanie dla kierownika. O tym rozmawiamy z Joanną Heidtman, psychologiem, socjologiem, doradcą i trenerem.

http://praca.trojmiasto.pl z 22 maja 2017 r. pełna treść artykułu


Bezrobocie najniższe w historii, a młodzi Polacy...boją się pracować. Agencja badawcza odsłania nasze kompleksy

Choć sytuacja na rynku pracy jest dobra, jak jeszcze nigdy w historii, polscy studenci i absolwenci mają duże obawy przed podjęciem zatrudnienia. Są niepewni siebie i lękliwi. Ogólnopolskie badanie przeprowadzone przez pracownię SW Research objęło ponad 1000 studentów i absolwentów polskich uczelni wyższych. Wyniki są niepokojące. Okazało się bowiem, że choć bezrobocie w Polsce jest najniższe w historii, tylko jedna czwarta respondentów czuje się pewnie przed wejściem na rynek pracy. Gros młodych Polaków ma za to ogromne wątpliwości. Ponad 33 proc. deklaruje, że ma problemy z podjęciem decyzji dot. zawodu. Ankietowani deklarowali, że czują się zagubieni i potrzebują pomocy. Kolejne 41 proc. studentów i absolwentów uznało natomiast, że co prawda boi się wejścia na rynek pracy, ale poradzi sobie z tym na własną rękę.

http://innpoland.pl z 22 maja 2017 r. pełna treść artykułu


W 2016 r. w Polsce brakowało ok. 50 tys. programistów. Czy warto się przebranżowić?

Wysokie wynagrodzenie, stabilność zatrudnienia, zachęcające świadczenia dodatkowe to wszystko powoduje, że praca w branży IT jest bardzo atrakcyjna. Mimo tego na polskim rynku ciągle brakuje programistów. W ubiegłym roku deficyt wynosił ok. 50 tys. pracowników. Niedobór ten będzie rósł. Dobrą pracę w branży można więc znaleźć stosunkowo łatwo. Nie dziwi zatem, że coraz więcej osób niemających wykształcenia informatycznego decyduje się przebranżowić i zostać programistą. Jak to zrobić? Aby zostać programistą, nie trzeba wcale być mózgowcem. Pewne predyspozycje są jednak konieczne. Na pewno należy mieć analityczny umysł. Bardzo przydatne są także takie cechy jak determinacja, zaangażowanie, cierpliwość i skrupulatność. Warto również być komunikatywnym, aby móc łatwo porozumieć się z innymi członkami zespołu. Oprócz tego powinno się bardzo dobrze znać język angielski.

http://www.bankier.pl z 22 maja 2017 r. pełna treść artykułu