#
Media o pomorskim rynku pracy


Wybrane informacje prasowe dotyczące krajowego oraz pomorskiego rynku pracy. Informacje podane są chronologicznie i obejmują okres ostatnich dwóch miesięcy. Artykuły dostępne są bezpośrednio na stronach internetowych ich twórców.Kto uzupełni braki w szpitalach? Uznawanie kwalifikacji blokuje ukraińskie pielęgniarki

Zmiany w przepisach na pewno są potrzebne, bo choć ukraińskich pracowników jest w Polsce coraz więcej, to w zawodach medycznych raczej ich nie przybywa. Jak informuje Naczelna Rada Lekarska, na koniec zeszłego roku w Polsce wykonywało zawód 1142 lekarzy i 351 lekarzy dentystów z zagranicy, najwięcej z Ukrainy, Białorusi i Niemiec. Znacznie mniej jest cudzoziemek wśród pielęgniarek. Według Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w Polsce zarejestrowane są zaledwie 174 pielęgniarki i położne spoza kraju – 50 z Unii Europejskiej oraz 124 z innych państw, najwięcej z Ukrainy (90).

http://praca.gazetaprawna.pl z 14 lutego 2018 roku                  patrz treść artykułu

8 zmian w zatrudnianiu cudzoziemców. Sprawdź, co się zmieni

Przygotowana przez MSWiA ustawa wdraża do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 15 maja 2014 roku ws. warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w ramach przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa. Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 29 listopada 2016 r. Według szacunków Urzędu ds. Cudzoziemców, zmiany mogą dotyczyć nawet 200 tys. osób.

http://serwisy.gazetaprawna.pl/ z 11 lutego 2018 roku              patrz treść artykułu

Medioznawcy zamiast informatyków. Polacy a umiejętności na rynku pracy

Mimo tak niskiego bezrobocia, wciąż bez zatrudnienia pozostaje 1,1 mln ludzi zdolnych do pracy. Tymczasem pracodawcy mają coraz większy problem ze znalezieniem pracowników.Problemy są zarówno z pracownikami wyspecjalizowanymi, jak i ludźmi o niższych kwalifikacjach.

http://www.pulshr.pl/ z 9 lutego 2018 roku                             patrz treść artykułu

Millenialsi marzą o etacie w średniej wielkości firmie.

Teksty o pracownikach młodego pokolenia ilustruje się często zdjęciami wolnych strzelców, czyli freelancerów, którzy na słonecznej plaży, z laptopem na kolanach wykonują kolejne lukratywne zlecenie. Jednak o ile większość millenialsów nie miałaby zapewne nic przeciwko pracy na plaży (o ile byłby tam szybki internet), to ci, którzy chcą się realizować jako freelancerzy, na kontrakcie B2B, są w Polsce w mniejszości.

http://www.rp.pl/ z 7 lutego 2018 roku                                  patrz treść artykułu

Jak w Polsce rosną płace i komu dają największe podwyżki

W IT płace rosną w zawrotnym tempie, przy najprostszych pracach podwyżki wymusza podnoszenie płacy minimalnej, a białym kołnierzykom wynagrodzenia stoją i stać będą.

http://wyborcza.pl z 6 lutego 2018 roku                                 patrz treść artykułu

Firmy ostrożnie rozstają się z pracownikami

O jedną czwartą spadła w ciągu 2017 r. liczba osób objętych zwolnieniami grupowymi. W tym roku spadkowy trend powinien się utrzymać, zaś odchodzący pracownicy będą szansą wypełnienia wakatów w innych firmach.

http://www.rp.pl/ z 5 lutego 2018 roku                                   patrz treść artykułu

Jakich pracowników brakuje na Pomorzu, a których jest zbyt wielu? Teraz wskaże nam "Barometr Zawodów"

Pracownicy budowlani i rzemieślnicy, branży transportowej i spedycyjnej oraz finansiści ze znajomością języków obcych. To tylko niektóre z 52 zawodów deficytowych w województwie pomorskim - tak wynika z opracowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku "Barometru Zawodów".

https://radiogdansk.pl z 3 lutego 2018 roku                             patrz treść artykułu

Dzień z życia telepracownika. Oto realia pracy z domu

Później nastawiony budzik, zakupy wczesnym popołudniem, więcej czasu na opiekę nad dziećmi. A jednocześnie walka, aby nie myśleć o pracy 24 godziny na dobę. Tak wygląda codzienność pracujących z domu.

http://forsal.pl/ z 3 lutego 2018 roku                                   patrz treść artykułu

Nie demonizujmy millenialsów. Czy to początek rewolucji na rynku pracy?

Głównym wyzwaniem w obszarze HR będzie w najbliższym czasie poszukiwanie oraz wdrażanie takich rozwiązań, które umożliwią pracownikom tworzenie społeczności, większą integrację i zaangażowanie we wzajemne relacje – mówi Zbigniew Hojka, członek zarządu i dyrektor ds. zasobów ludzkich w Provident Polska.

http://biznes.gazetaprawna.pl/ z 2 lutego 2018 roku             patrz treść artykułu

Rekord odejść na emeryturę

W ubiegłym roku na emeryturę odeszło aż 417 tys Polaków. To rekord od czasów transformacji ustrojowej. Budżet państwa na wypłaty będzie musiał znaleźć dodatkowe kilka miliardów złotych.

http://wyborcza.pl/ z 1 lutego 2018 roku                              patrz treść artykułu

Zostajemy bez pielęgniarek

20 tys. pielęgniarek już wyjechało do pracy za granicę, 55 tys. w każdej chwili może przejść na emeryturę. Absolwentki pielęgniarstwa od pracy w szpitalu wolą salon kosmetyczny.

http://wyborcza.pl/ z 31 stycznia 2018 roku                            patrz treść artykułu

Wysokie płace i tanie mieszkanie. Czy to w Polsce możliwe?

Związek pomiędzy poziomem lokalnych wynagrodzeń i cenami mieszkań wydaje się logiczny. Wysokość płac w danym mieście, oczywiście nie może być jedynym czynnikiem, który wpływa na koszt zakupu lokali. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę dane statystyczne z dużych polskich miast to okaże się, że relacja wynagrodzeń i cen lokali jest kluczowa i bardzo dobrze widoczna.

http://forsal.pl/ z 30 stycznia 2018 roku                                  patrz treść artykułu

Ile godzin tygodniowo pracują Polacy, a ile Europejczycy?

W Unii Europejskiej pracownik zatrudniony na pełny etat pracuje średnio 40,3 godzin tygodniowo w zwykłym tygodniu pracy – wynika z danych Eurostatu. Najwięcej w UE pracują górnicy, średnio 42 godz. w tygodniu, ale nie w Polsce. Według statystyk Eurostatu w całej UE mężczyźni mają dłuższy tydzień pracy niż kobiety. Tydzień pracy dla płci pięknej składa się średnio z 39,3 godzin, podczas gdy mężczyźni pracują średnio 41,0 godzin.

http://forsal.pl/ z 29 stycznia 2018 roku                                   patrz treść artykułu

Znamy najlepszych Pomorskich Pracodawców 2017

Podczas corocznej Gali Evening Pracodawców Pomorza nagradzane są pomorskie firmy, które poza świetnymi wynikami ekonomicznymi, przestrzegają zasad odpowiedzialności społecznej, tworzą przyjazne miejsca pracy, a swoim pracownikom oferują doskonałe warunki rozwoju zawodowego.

http://trojmiasto.wyborcza.pl/ z 27 stycznia 2018 roku                 patrz treść artykułu

Nowa fabryka prefabrykatów w Gdańsku

Na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma powstać nowy zakład spółki Kokoszki Prefabrykacja, należącej do Grupy Kapitałowej Pekabex. Spółka ma zamiar wydać na inwestycję 29,8 mln zł.

https://biznes.trojmiasto.pl z 26 stycznia 2018 roku                   patrz treść artykułu

W powiecie wejherowskim wspierają przedsiębiorczość na Kaszubach

Osoby bezrobotne marzące o własnej firmie mogą liczyć na wsparcie finansowe i merytoryczne na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Powiat wejherowski realizuje projekt "Wsparcie przedsiębiorczości na Kaszubach".

http://wejherowo.naszemiasto.pl/ z 24 stycznia 2018 roku           patrz treść artykułu

Trójmiejski rynek pracy. Czym wygrywamy z innymi miastami?

Trójmiejski rynek pracy wciąż się rozwija, wystarczy spojrzeć na tempo, w jakim pojawiają się nowe biurowce. Czy jesteśmy jednak w stanie konkurować z takimi miastami jak Warszawa czy Kraków? A jeśli tak, to w jakich kategoriach zyskujemy przewagę?

https://praca.trojmiasto.pl/ z 23 stycznia 2018 roku            patrz treść artykułu

Będzie boom na szkoły zawodowe?

W edukację zawodową i branżową mają się w większym stopniu angażować przedsiębiorcy, którzy będą sami układać program i przygotowywać egzaminy. Większy nacisk ma być położony na zajęcia praktyczne, a młodzi pracownicy będą zarabiać znacznie więcej niż obecnie – to najważniejsze założenia reformy szkół zawodowych resortu edukacji narodowej.

http://www.pulshr.pl/  z 22 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Portale rekrutacyjne: rekord liczby ogłoszeń o pracę

Portale rekrutacyjne szykują się na kolejny świetny rok. Miniony przyniósł nowy rekord liczby ogłoszeń. Najszybciej przybywało ofert dla specjalistów ds. nieruchomości i budowlańców.

http://www.rp.pl/  z 21 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Płace rosną i rynek pracy błyszczy. Ale to brak pracowników może spowodować kryzys

Rynek pracy jest jednym z najgorętszych tematów w gospodarce od kilku lat. W Unii Europejskiej jesteśmy krajem o jednym z najniższych odsetków osób bez zatrudnienia. Bezrobotni, którzy poszukują pracy i są gotowi ją podjąć, stanowią zaledwie 4,5 proc. aktywnej zawodowo populacji Polski. Lepiej jest tylko w sześciu unijnych gospodarkach.

http://gazetaprawna.pl/  z 18 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Polacy zarabiają najwięcej w historii

4973,73 zł - oto średnia grudniowa pensja w Polsce, wg opublikowanych dziś danych GUS. W skali roku oznacza to wzrost wysokości płac o 7,3 proc. Zarobki w Polsce są teraz najwyższe od denominacji złotego w 1995 r. Kolejna dobra wiadomość: poprawiający się stan polskiej gospodarki, a także sytuacja na rynku pracy sugerują, że płace nadal będą szybko rosły.

http://forsal.pl/  z 17 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Skazani na część etatu. Rośnie odsetek osób pracujących na pół gwizdka

Spośród ponad 16 mln zatrudnionych Polaków w drugim kwartale ubiegłego roku tylko nieco ponad 1,2 mln pracowało w niepełnym wymiarze czasu. To tylko o 96 tys. więcej niż w roku poprzednim – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.

http://forsal.pl/  z 16 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Apetyt Polaków na podwyżki nie ostygł

Ponad dwie trzecie polskich pracowników przewiduje, że w 2018 r. poprawi się sytuacja finansowa ich pracodawcy. Będzie go więc stać na podwyżki, których wygląda 35 proc. badanych.

http://www.rp.pl/  z 16 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Skazani na część etatu

Spośród ponad 16 mln zatrudnionych Polaków w drugim kwartale ubiegłego roku tylko nieco ponad 1,2 mln pracowało w niepełnym wymiarze czasu. To tylko o 96 tys. więcej niż w roku poprzednim – wynika z badań aktywności ekonomicznej ludności prowadzonych przez GUS.

http://gazetaprawna.pl/  z 16 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Automatyzacja omija polskie firmy

Polskie firmy nie planują automatyzacji pracy. W 2018 r. na taki krok zdecydować się chce niespełna 7 proc. badanych firm. Głównym trendem wciąż pozostanie zatrudnianie obcokrajowców. To właśnie oni, a nie automatyzacja pracy, będą zapełniać lukę na polskim rynku pracy.

https://businessinsider.com.pl/  z 15 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

5 topowych CEO dzieli się pytaniami, które zawsze zadają kandydatom do pracy

CEO największych światowych firm mają różne metody prowadzeni rozmów kwalifikacyjnych. Niektórzy w ogóle nie chcą poznawać historii kariery kandydata, wolą za to poznać jego sposób podejmowania decyzji w sytuacjach podbramkowych, inni stawiają przed kandydatami przykładowe zadania do rozwiązania.

https://businessinsider.com.pl/  z 15 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu


Zmiany w zasadach zatrudniania obcokrajowców. Jest nowe zezwolenie na pracę sezonową

Od nowego roku zmieniły się zasady zatrudniania obcokrajowców, pochodzących spoza Unii Europejskiej. Dotychczas przedsiębiorca, który chciał zatrudnić cudzoziemca, pochodzącego z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii Gruzji lub Armenii składał oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi w Powiatowym Urzędzie Pracy. Od 1 stycznia sytuacja uległa zmianie.

https://radiogdansk.pl/ z 13 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Poprawa dla pracownika, wyzwanie dla pracodawcy

Ekonomiści i eksperci rynku pracy są zgodni co do tego, że w 2018 r. trudno będzie firmom uniknąć większej presji płacowej. Sprzyjać jej będzie kurcząca się podaż kandydatów do pracy, którą coraz trudniej będzie wyrównywać imigrantami zarobkowymi z Ukrainy. Tym bardziej że mocniej może ich kusić możliwość bezwizowych wyjazdów na Zachód.

http://www.rp.pl/ z 12 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Szukasz pracy? Na Pomorzu jest to bardzo łatwe. Zobacz, ile nowych etatów powstało w 2017 roku

Ponad 3 tysiące nowych miejsc pracy w światowych korporacjach i 14 nowych inwestycji powstało w regionie. Invest in Pomerania podsumowuje miniony rok.

https://pomorskie.eu/ z 11 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Rynek pracownika. Nadal na umowie-zleceniu

Mimo dużego popytu na pracę umowy śmieciowe mają się całkiem dobrze – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są tańsze od umów o pracę.

http://gazetaprawna.pl/l z 10 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Wróżby dla rynku pracy na 2018 rok

Co roku w styczniu przeprowadzam analizę perspektyw rynkowych i szacuję szanse oraz zagrożenia. W tym roku pierwszy raz mam trochę góralską prognozę pogody – będzie dobrze, ale może być też i źle.

http://www.rp.pl/Felietony z 9 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Łowcy głów na tropie kandydata

Do niedawna potencjalni pracownicy starali się dopasować do firm. Teraz jednak to pracodawcy powinni monitorować zachowania szukających pracy.

http://www.rp.pl/ z 9 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Stanisław Szwed: Musimy ucywilizować warunki zatrudniania i płacy

O niechęci pracodawców do podnoszenia wynagrodzeń, problemach na rynku pracy, skutkach niskiego bezrobocia rozmawiamy ze Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej.

http://wnp.pl/l z 8 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Nie ma pomysłu na zwiększenie liczby pielęgniarek

W resorcie zdrowia zakończyły się właśnie prace nad strategią rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce. Środowisko nie wierzy jednak, że dokument ten rozwiąże jego bolączki

http://gazetaprawna.pl/ z 8 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu


Coraz więcej Białorusinów przyjeżdża do pracy w Polsce. Mają wyższe wymagania finansowe niż Ukraińcy

Obok Ukraińców, którzy są najliczniejszą grupą imigrantów zarobkowych, do Polski coraz chętniej przyjeżdżają obywatele Białorusi. W pierwszym półroczu 2017 pracodawcy złożyli 24 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia im pracy. Chociaż Białorusinów zatrudnia obecnie raptem 4 proc. polskich przedsiębiorstw, to zainteresowanie wśród firm rośnie. Dla pracodawców problemem mogą się okazać jednak ich wymagania finansowe, znacząco wyższe niż w przypadku obywateli Ukrainy.

https://newseria.pl/  z 4 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu

Zarobki programistów rosną szybciej niż innych specjalistów

Rośnie liczba firm IT, które w ogłoszeniu o pracę podają widełki wynagrodzeń. Tylko w ten sposób są w stanie przyciągnąć programistów, którzy mogą przebierać w ofertach pracy. W ciągu roku wynagrodzenia w tej branży wzrosły średnio o 7 proc. Na części stanowisk wzrost był jednak znacznie większy. Zarobki programistów z szerokim zakresem znajomości technologicznych poszły w górę o blisko 10 proc. Jeszcze szybciej rosną zarobki senior developerów.

https://bankier.pl/ z 3 stycznia 2018 roku                    patrz treść artykułu